22. 08 2012 08:35 | trinity

Top Gear XIII.

Kultová show zo sveta rýchlych kolies.

Top Gear
Top Gear

Televízny motoristický magazín Top Gear sa na obrazovkách britskej BBC 2 po prvý raz objavil už v roku 1977. Jeho prvými moderátormi boli Angela Ripponová, Noel Edmonds, William Woollard a Chris Goffey.

Pôvodne bol Top Gear konvenčným motoristickým magazínom, ktorý predstavoval divákom nové modely áut a zaoberal sa príbuznými témami, ako napríklad dôležitosť dodržiavania bezpečnostných pravidiel... Masívny prílev divákov však tvorcovia zaznamenali až na začiatku deväťdesiatych rokov, keď sa producenti rozhodli vstúpiť do dosiaľ neprebádaných vôd – stavili totiž na humor, kontroverziu a zanietené rozhovory automobilových nadšencov, ktorí majú benzín v krvi a ktorí žijú len pre ohlušujúci rev motorov, oslepujúci lesk ušľachtilých karosérií, kvílivé svišťanie pneumatík a dráždivú nezameniteľnú vôňu pohonných hmôt akéhokoľvek druhu žijú! :-) Moderátormi tohto inovovaného formátu boli „hlavný magnet“ Jeremy Clarkson, bývalý predajca áut Quentin Willson a skúsení pretekári Tiff Needell a Vicki Butlerová-Hendersonová.

Aj napriek vlne kritiky, že relácia je až príliš machistická, údajne zvádza šoférov k nezodpovednému spôsobu jazdy a ignoruje životné prostredie i jeho ochranu, bola Top Gear najmä vďaka Jeremymu obrovským trhákom. Po jeho nečakanom odchode v roku 1999 záujem divákov o sledovanie dovtedy absolútne neporaziteľného motomagazínu Top Gear tak dramaticky klesol - zo šiestich miliónov divákov na menej než tri -, že v roku 2001 došlo k zastaveniu výroby ďalších častí a rozpadu i zvyšného tímu. Tiff Needell a Vicki Butlerová-Hendersonová potom o rok neskôr začali pre konkurenčnú televíziu vyrábať trošku odlišný motoristický magazín s mierne pozmeneným názvom - Fifth Gear...

Nezlomný Jeremy Clarkson sa v roku 2002 spolu s producentom Andym Wilmanom pustil do výroby výrazne inovovaného formátu Top Gear. Okrem toho, že každá odvysielaná epizóda si, čo sa týka minutáže, výrazne polepšila - už mala čistú hodinu vysielacieho času -, k Jeremymu pribudli dvaja noví spolumoderátori: Richard Hammond a Jason Dawe, ktorého však už v druhej sérii nahradil pohotovejší a vtipnejší James May. Okrem toho sa neoddeliteľnou súčasťou tímu stal i anonymný, bielou helmou s tónovaným priezorom a neutrálnym pretekárskym overalom maskovaný testovací jazdec s krycím menom The Stig.

Mimochodom, až do roku 2009 bola jeho pravá identita zahalená rúškom tajomstva – vtedy totiž neúnavní britskí novinári priniesli šokujúce odhalenie, že všetky tie dych vyrážajúce kúsky, ktoré z neho vďaka To Gearu spravili nesmrteľnú legendu, má na svedomí sympatický profesionálny stuntman Ben Collins - bývalý jazdec Formuly 3, Le Mans, GT a NASCARu! No hoci to zrejme aspoň do istej miery bola skutočne pravda – mužov skrývajúcich sa za Stigovou identitou vraj totiž bolo hneď niekoľko -, alebo možno práve preto, že to bola pravda a televíziu nahnevalo, že toto starostlivo strážené tajomstvo napokon predsa len vyšlo najavo... Došlo k viacerým nepríjemným právnickým ťahaniciam, v dôsledku čoho napokon tvorivý tím Top Gearu ukončil akúkoľvek spoluprácu s Benom Collinsom – teda za predpokladu, že spolu naozaj spolupracovali -, a krátko nato sa Ben stal novým spolumoderátorom konkurenčného formátu Fifth Gear!

Nuž, tak či onak, nepochybne i Stigovou zásluhou – nech už sa pod jeho maskou ukrýva(l) ktokoľvek - má dnes Top Gear po celom svete závideniahodných viac ako 350 miliónov divákov!


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.