V NHL zarobil milióny, bol popredným bitkárom. Teraz je z neho bezdomovec

15. 01 2018 11:45 | TVnoviny.sk
Matt Johnson (vpravo) z Minnesoty na archívnej snímke v súboji s Chrisom MacAllisterom.
Matt Johnson (vpravo) z Minnesoty na archívnej snímke v súboji s Chrisom MacAllisterom. Foto: TASR/AP

Na Silvestra skončil vo väzení a o jeho osude čoskoro rozhodne súd.

Nie je žiadnou ojedinelou situáciou, keď vrcholoví športovci po skončení aktívnej kariéry zotrvajú pri športe, ktorému obetovali doslova celý život. Buď sa stanú trénermi, alebo zamieria do médií ako komentátori či redaktori svojho športu. Je však aj veľa takých, ktorí si povedia, že športu už majú po krk a jednoducho si len užívajú voľno a zarobené peniaze.

Na druhej strane, nie každému sa v „novom“ živote darí. Práve takýmto je hokejista Matt Johnson, ktorý bol svojho času jedným z najpopulárnejších bitkárov v NHL a o ktorom natočila televízna stanica TSN dokument.

Momentálne 42-ročný rodák z Ontaria odohral v profilige dovedna desať sezón, postupne v drese Los Angeles, Atlanty a Minnesoty. Za ten čas si zarobil takmer 6,5 milióna amerických dolárov, v 473 dueloch nazbieral 43 bodov (23+20).

Po výluke v sezóne 2004/2005 sa však už v najlepšej lige sveta neobjavil. Hoci sa cítil zdravotne v poriadku, nechcel už viac riskovať ďalšie zranenie svojho ramena. Rozhodol sa ukončiť kariéru a začal sa opíjať, neskôr prišli drogy.

Zašlo to až tak ďaleko, že kontrolu nad ním stratili aj jeho vlastní rodičia. „Neraz sa stalo, že som sa počas noci zobudil a Matt stál pri mojej posteli a mlčal. Keď som sa ho aj spýtal, čo sa deje, povedal, že nič. To ma vystrašilo tak, že som dal radšej na dvere spálne zámok,“ skonštatoval jeho otec Lee.

Ten navyše dopĺňa, že neraz Matt prespal celý deň a počas noci vešal bielizeň, cvičil, alebo sa potuloval po dome...

Kompilácia bitiek Matta Johnsona


Zdroj: YouTube/RJA666

Jedného dňa Matt odišiel z domu a roky nedal o sebe vedieť. Zúfalí rodičia sa tak obrátili na viacero známych tvárí z profiligy, napríklad aj legendárneho beka Roba Blakea. Podľa otca sa Matt niekoľkokrát pokúsil siahnuť si na život.

Mama Brenda hovorí o jeho šokujúcom zdravotnom stave. „Nesmierne ma trápilo, koľko liekov ho donútili brať. Po skončení kariéry chodieval do rehabilitačného zariadenia. Boli v nemom úžase. keď ho videli. Často hral zranený, oni ho však poslali na ľad hoci čo i len na päť minút, len aby zhodil rukavice.“

Viac sa o ňom začalo písať v poslednom čase, keď TSN nedávno nakrútila dokument, v ktorom detailne rozobrala jeho strmý pád. Johnson vraj skončil na ulici v Santa Barbare v Kalifornii.

Po niekoľkých mesiacoch sa pátracia akcia skončila. Johnsona našli... Vo väzení. Tam skončil po tom, čo na Silvestra uplynulého roka napáchal výtržnosti v reštaurácii a spôsobil škodu vo výške 1 900 dolárov. „Po vstupe dovnútra zničil vianočný stromček a rozbil okno. Následne vnikol na benzínovú pumpu, kde ukradol kávu a cigarety,“ povedal pre TSN Saul Rodrigues z mestského policajného oddelenia.

„Prosím, rozprávajte tento príbeh, musí byť vypočutý. Viem, čím si prechádzajú takíto chalani po skončení kariéry. To nevie nikto iný, pretože to nikoho nezaujímna. Pokiaľ nie ste Wayne Gretzky či nejaký iný elitný hráč, ste stratený,“ hovorí niekdajší Johnsonov finančný poradca Scott Bye.

Matt by mal byť za mrežami do 18. januára, vtedy ho čaká súd. My pevne veríme, že svoj nepriaznivý osud čoskoro obráti.

Komentáre ( 0)