Najvyššie draftovaným Slovákom v NHL sa tento rok stal Adam Ružička

25. 06 2017 01:00 | TASR
Adam Ružička sa teší z gólu na MS do 18 rokov vo štvrťfinále proti Rusku.
Adam Ružička sa teší z gólu na MS do 18 rokov vo štvrťfinále proti Rusku. Foto: TASR

Do profiligy sa dostal v štvrtom kole zo 109. miesta.

Najvyššie draftovaným slovenským hokejistom v NHL za rok 2017 je Adam Ružička. Osemnásťročného útočníka si vo štvrtom kole z celkovo 109. miesta v sobotu vybral kanadský tím Calgary Flames. Krídelníka Mariána Studeniča draftoval v piatom kole zo 143. miesta New Jersey Devils.

Jednotkou sa stal prvýkrát v histórii švajčiarsky hokejista. V noci na sobotu si z prvého miesta vybrali zástupcovia New Jersey útočníka Nica Hischiera. Z druhej pozície si Philadelphia zvolila ďalšieho centra Kanaďana Nolana Patricka a ako tretí volil Dallas, ktorý siahol po fínskom obrancovi Mirovi Heiskanenovi. V 1. kole si profiligové kluby nevybrali ani jedného Slováka.

Ružička je odchovanec Ružinova, odkiaľ sa cez Slovan Bratislava dostal do českých Pardubíc, kde pôsobil v juniorských súťažiach. Uplynulú sezónu odohral v nižšej zámorskej súťaži OHL za Sarniu Sting. V 61 zápasoch nazbieral 25 gólov a 21 asistencií. V štyroch dueloch play off pridal dve prihrávky. Ružička reprezentoval Slovensko vo všetkých juniorských výberoch. Tento rok si zahral na MS do 18 rokov v Poprade a Spišskej Novej Vsi, v piatich dueloch nazbieral rovnaký počet bodov za dva góly a tri asistencie. Hral aj na šampionáte do 20 rokov.

Osemnásťročný Studenič pôsobil v uplynulej sezóne taktiež v OHL v drese Hamilton Bulldogs, za ktorý nastúpil na 58 duelov základnej časti a nazbieral 30 kanadských bodov (18+12). V play off pridal sedem zápasov s bilanciou dva góly a dve asistencie. Kariéru odštartoval v Skalici, odkiaľ sa presunul do Dukly Trenčín a na konte má aj pár zápasov v projektoch slovenskej osemnástky a dvadsiatky. Tento rok si zahral na šampionáte do 20 rokov.

Vlani si profiligové kluby nevybrali ani jedného Slováka, rok predtým siahli po piatich - Erikovi Černákovi, Matejovi Tomekovi, Christiánovi Jarošovi, Radovanovi Bondrovi a Adamovi Húskovi.

Historicky najvyššie draftovaným Slovákom zostáva naďalej Marián Gáborík, v roku 2000 po ňom z tretieho miesta siahla Minnesota. V prvom kole doteraz figurovalo dvanásť Slovákov, naposledy sa v ňom pred štyrmi rokmi presadil Marko Daňo, keď si ho vybral Columbus na 27. priečke. Vôbec prvým draftovaným Slovákom sa stal v roku 1978 Anton Šťastný.

Najviac draftovaných hráčov mali už tradične Kanaďania (81), za nimi nasledovali hráči z USA (47) a Švédi (27). Kluby NHL si vybrali 23 Fínov, z toho až šiestich v 1. kole, 18 Rusov a deviatich Čechov, dvoch v prvom kole. Zo Švajčiarska draftovali trojicu hráčov a okrem Slovákov mali po dvoch aj Dáni a Bielorusi. Po jednom hokejistov dodali Nemci, Francúzi, Nóri a Slovinci. Z líg mala najväčšie zastúpenie OHL 47, o sedem menej hráčov pôsobilo v uplynulom ročníku v USHL a 36 vo WHL. Z Európy mala najviac švédska juniorská SuperElit (29) pred tamojšou najvyššou seniorskou súťažou SHL.

Komentáre ( 0)