Ohlasy na vypadnutie Nemcov: Brazílska televízia ich totálne vysmiala, Ballackova ostrá kritika

28. 06 2018 11:45 | TASR, kc
Nemeckí fanúšikovia vo fanzóne počas sledovania zápasu Nemecko - Kórejská republika.
Nemeckí fanúšikovia vo fanzóne počas sledovania zápasu Nemecko - Kórejská republika. Foto: TASR/AP/DPA/Ulrich Perrey

Gary Lineker po senzačnom rýchlom konci Nemcov upravil definíciu futbalu.

Nemecká futbalová reprezentácia vypadla v otváracej fáze majstrovstiev sveta po roku 1938 iba druhýkrát v histórii a premiérovo od zavedenia skupinových bojov.

Na tohtoročnom šampionáte v Rusku zdolala len Švédsko a po prehrách s Mexikom a Kórejskou republikou skončili obhajcovia titulu spred štyroch rokov až na poslednom mieste F-skupiny.

Buchwald si nemyslí, že by situáciu vyriešila zmena trénera

Manažér nemeckej futbalovej reprezentácie Oliver Bierhoff nepredpokladá po neúspechu odstúpenie trénera Joachima Löwa.

„Jogi má stále platnú zmluvu. Vychádzam z toho, že bude pokračovať,“ citoval slová Bierhoffa internetový portál sport1.de. Nemci prehrali v stredu v záverečnom dueli v F-skupine s Kórejskou republikou 0:2 a v tabuľke obsadili až štvrté miesto. Po prvý raz v histórii sa rozlúčili s MS už v skupinovej fáze. 

Löw, ktorý vedie reprezentáciu od roku 2006, predĺžil krátko pred šampionátom v Rusku zmluvu do roku 2022. „Pre mňa osobne je ešte priskoro na odpoveď. Teraz potrebujeme pár hodín na to, aby sme videli veci jasne,“ reagoval 58-ročný tréner na otázku možného konca.

Nemecký majster sveta z roku 1990 Thomas Berthold sa zamýšľa nad krokom Nemeckého futbalového zväzu, ktorý predĺžil Löwovi zmluvu ešte pred šampionátom. „Tréner urobil chybu pri nominácii. Vynechal Saneho a takisto dvoch útočníkov Petersena a Wagnera, čo sa ukázalo ako nesprávne rozhodnutie.“

Niekdajší obranca národného tímu Guido Buchwald si nemyslí, že by ťažkú situáciu vyriešila zmena reprezentačného trénera. „Joachim Löw odviedol za 12 rokov výbornú prácu. Situácia by sa mala v pokoji zanalyzovať a tréner by mal ostať vo svojej funkcii.“

Tréner Nemecka Joachim Low na lavičke počas zápasu proti Kórejskej republike Frank Augstein.
Foto: TASR/AP/Frank Augstein
 

Ohlasy médií na vypadnutie nemeckej futbalovej reprezentácie

Nemecko:

faz.de: „Po zázraku proti Švédsku nasledoval pád do reality.“

morgenpost.de: „Historická blamáž. Nemecký tím nechal Löwa v štichu.“

berliner-zeitung.de: „Nemecký tím vypadol z MS unavený a bezduchý.“

kicker.de: „Po tomto fiasku sa musí všetko odznova preskúšať - aj Löw.“

Rusko:

sports.ru: „Nemecko prehralo s Kórejskou republikou. Tak to by bolo. So záverečným hvizdom začína v Nemecku generačná výmena - tak ako vypadnutie na EURO 2004 prinieslo novú epochu. Ale asi to začne trénerom.“

bombardir.ru: „Vypadnutie Nemecka je šok. Ale my sme varovali. Väčšia senzácia sa už na MS nebude konať.“

Mario Gomez a Thomas Muller po prehre s Kórejskou republikou.
Foto: TASR/AP/Thanassis Stavrakis
 

Francúzsko:

L'Équipe: „Šampión prepadol.“

Le Parisien: „Kliatba obhajcov titulu.“

Franceinfo: „Úder blesku na MS.“

Veľká Británia:

The Daily Mail: „Dovidenia!“

Švajčiarsko:

Blick: „Megablamáž! Poslední v skupine! Majstri sveta z Nemecka idú domov.“
watson.ch: „Misia obhajoba titulu sa skončila biedne. Nemecko je von z hry.“

Reakcia na rýchly koniec Nemcov brazílskej pobočky televízie FOX sports:

Brazília má ešte v živej pamäti hanebný debakel (1:7), ktorý Nemci uštedrili kanárikom na domácich MS pred štyrmi rokmi.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP/Andreas Arnold
 

Lineker po vypadnutí Nemcov upravil definíciu futbalu

Bývalý anglický futbalista Gary Lineker po senzačnom vypadnutí obhajcov titulu už v základnej skupine MS 2018 upravil svoj legendárny výrok o Nemcoch.

Keď v semifinále MS 1990 nemeckí reprezentanti zdolali Anglicko po rozstrele zo značky pokutového kopu, vtedy najlepší strelec šampionátu vyslovil pamätnú definíciu futbalu: „Futbal je jednoduchá hra. Dvadsaťdva mužov naháňa 90 minút loptu a na konci zakaždým vyhrajú Nemci.“

História mu často dávala za pravdu, buldočia nemecká nátura zvykla sláviť úspech. Lenže prišiel tohtoročný svetový šampionát v Rusku a Lineker, ktorý v súčasnosti pracuje ako futbalový expert pre stanicu BBC, musel svoj bájny výrok dvakrát upravovať. Prvýkrát po vydretom víťazstve Nemcov na Švédmi (2:1), o ktorom rozhodol Toni Kroos až gólom v piatej minúte nadstavenia, v čase, keď už hrali majstri sveta oslabení o vylúčeného Jeromea Boatenga. „Je to hra, ktorú vždy vyhrá Nemecko, i keď sa napríklad zápas dohráva s 21 hráčmi,“ povedal.

Po tom, čo Nemci v stredu šokujúco prehrali s Kórejskou republikou 0:2 a v skupine skončili až na nepostupovom 4. mieste, zmenil Lineker svoj výrok ešte raz: „Futbal je jednoduchá hra. Dvadsaťdva mužov naháňa 90 minút loptu a na konci nie vždy vyhrajú Nemci. Predchádzajúca verzia patrí už do histórie.“ Na rozlúčku poslal bývalý kanonier zverencom Joachima Löwa ešte jeden odkaz: „Mein Gott! Auf Wiedersehen!“ (Môj Bože! Dovidenia! - pozn.).

Michael Ballack Nemcov nešetril

Nemecko je tretím šampiónom v rade, ktorý na nasledujúcich MS nepostúpil zo skupiny. Pred štyrmi rokmi sa to stalo Španielom a predtým Talianom. Nemci sa trápili celý šampionát, a predvedenú hru podrobil ostrej kritike aj legendárny stredopoliar Michael Ballack.

„Môžete vypadnúť so zlým tímom, ale nie s takým, ako je tento! Potrebujeme okamžite vyhodnotiť, čo sa stalo!“ napísal Balalck na Twitteri.

Matthäusovi chýbali v nemeckom tíme lídri

Kapitán futbalových majstrov sveta z roku 1990 Lothar Matthäus vidí za vypadnutím Nemecka v základnej skupine tohtoročného šampionátu nedostatok vášne a absenciu lídrov.

„Naše mužstvo nebolo dobre poskladané, chýbal nám tiež tímový duch. Od prvého zápasu sme videli, že niečo nie je v poriadku. Takisto sme nemali hráčov, ktorí by boli zdravo agresívni,“ povedal Matthäus podľa agentúry DPA.

Bývalý reprezentant a úspešný tréner Felix Magath hovorí o úpadku nemeckého klubového aj reprezentačného futbalu. „Vôbec som si nepredstavoval takéto obrovské zlyhanie. Naše výkony boli zúfale a nestačí iba nájsť vinníka,“ vyjadril Magath svoj názor prostredníctvom sociálnej siete.

Komentáre ( 0)