Nikita IV.

18. 08 2018 06:40 | trinity
Nikita
Nikita Foto: Warner Bros./TV Dajto

Pohľadom je skutočne možné zabiť! Ak neveríte, tak ste zrejme ešte nemali to potešenie spoznať Nikitu...

(Nikita, Akčný seriál, 43´, USA, 9. september 2010 - 27. december 2013, Stereo, HD)
Hrajú: Maggie Q, Shane West, Lyndsy Fonseca, Aaron Stanford, Melinda Clarke, Xander Berkeley, Devon Sawa, Noah Bean


Utorok, streda a štvrtok o cca 0.55 (Od 4. septembra.)
Nikita (Maggie Q) bola ešte len tínedžerkou, keď si voľky-nevoľky musela vybrať to menšie z dvoch ziel, a síce medzi istou smrťou, na ktorú čakala v cele smrti a špinavou prácou pre tajnú vládnu organizáciu menom Divízia. Popritom sa však z taktických dôvodov tak akosi pozabudli zmieniť o tom, že sa pre svoju vlasť a v jej mene bude musieť stať nielen špiónkou, ale i vrahyňou! Dokázala sa s tým nejako vyrovnať a istý čas po mimoriadne náročnom a neľudskom výcviku to dokonca vyzeralo tak, akoby s tým nemala vôbec žiadny problém. No potom spravila osudovú chybu – zamilovala sa do civilistu. A Divízia ho preto bez milosti zlikvidovala! Nikite konečne spadli z očí klapky a pochopila, že bezvýhradne verila ľuďom, ktorí si žiadnu dôveru nezaslúžia, a tak urobila niečo, čo nik nečakal – ušla z hlavného stanu Divízie a na tri roky sa po nej zľahla zem! Teda, samozrejme nie doslova, no v tom čase spolupracovala a udržiavala kontakty s ľuďmi, ktorí v podstate formálne neexistujú a aj v podsvetí, ktoré je im domovom, je len vyvoleným dovolené ich čo i len zahliadnuť! Po troch rokoch sa však Nikita zrazu znovu vrátila z ilegality. S jediným cieľom – pomstiť sa a rozložiť Divíziu na súčiastky! A týmto úmyslom sa pred svojimi bývalými šéfmi vôbec netají, práve naopak - povie im priamo do očí, že si ani len nevydýchne, kým neodhalí skutočnú, odpornú tvár tejto skrz-naskrz červivej organizácie a úplne ju nezničí! No musí sa poponáhľať, pretože Divízia už stihla vycvičiť niekoľko jej dôstojných nástupníčok – nekonečne chladnokrvných a výkonných zabijakov...


Kto je kto
Nikita Meersová (Maggie Q)

Nikita - Nikita
Foto: Warner Bros.
 
Dievčina s nepeknou a ťažkou minulosťou sa pomerne skoro dostala na šikmú plochu, kvôli čomu by skôr či neskôr skončila nielen vo väzení, ale takmer celkom iste v cele smrti! Vďaka Divízii ale dostala čosi ako druhú šancu – to „čosi“ preto, lebo z nej spravili nebezpečne chladnú agentku a vrahyňu! Paradoxne však i v tých najťažších chvíľach, či už počas výcviku alebo neskôr v teréne, nikdy nestratila svoju ľudskosť – a práve tá jej neskôr dodala silu vzoprieť sa a vzdorovať. Vtedy, keď stratila všetko, čo pre ňu niečo znamenalo a rozhodla sa opustiť Divíziu, ale aj vtedy, keď sa rozhodla znovu vrátiť a s výdatnou pomocou Alex, ktorú zachránila z ulice, Divíziu raz a navždy zničiť!

Michael (Shane West)
Nikita - Michael
Foto: Warner Bros.
 
Po dlhých rokoch tvrdého života v teréne, doslova v prvej línii, sa napokon vypracoval na poručíka Divízie a stal sa Percyho pravou rukou. Dokonale vycvičil Nikitu, mnohému ju naučil – a zamiloval sa do nej... A práve preto všetka zodpovednosť za jej nájdenie a likvidáciu padla na jeho plecia! No hoci tým riskuje vlastný život, neustále ju nechá unikať svojim prenasledovateľom, pretože mu na nej stále ešte záleží a skrátka sa nedokáže zmieriť s tým, že by mala zomrieť. A veľmi často tiež riskuje, aby ochránil Nikitinu partnerku a chránenku Alex... Keď zistí, že jeho ženu a dcéru zavraždili agenti Divízie, niečo sa v ňom zlomí – a rozhodne sa Nikite a Alex pomôcť s plánom likvidácie Divízie.

Alexandra „Alex“ Udinovová (Lyndsy Fonseca)
Nikita - Alex
Foto: Warner Bros.
 
V živote tejto napohľad krehkej mladej ženy a Nikity je mnoho paralel – obe mali ťažké detstvo, obe spadli ako veľmi mladé na úplné dno, obe „zachránila“ Divízia. Ibaže Alex skončila na ulici práve preto, že do jej života už predtým bolestne zasiahla Divízia – jej agenti totiž vyvraždili celú jej rodinu! A tak nečudo, že v tajnosti spolupracuje s Nikitou a snaží sa Divíziu zničiť zvnútra. Keď sa jej po istom čase podarí odhaliť nové skutočnosti o poprave svojich rodičov a že Nikita sa na ich prepade podieľala a že dokonca práve ona vystrelila guľku, ktorá zabila jej otca, veľmi to ňou otrasie – no vzápätí zistí i to, že Nikita nekonala dobrovoľne, ale že má v krku implantovaný vražedný čip Divízie...

Seymour Birkhoff (Aaron Stanford)
Nikita - Seymour
Foto: Warner Bros.
 
Počítačový génius, ktorého výnimočnosť si kompetentní všimli, keď sa ešte ako stredoškolák len tak z pasie priamo zo svojej internátnej izby hackol do bezpečnostného systému Pentagónu! Vlastne ho do Divízie naverbovali v rovnako čase ako Nikitu, a tak nečudo, že mu teraz často chýba, pretože kým ona je temer bez prestávky v teréne, z neho sa istým spôsobom stala akási kancelárska krysa... No aspoň sa mu i v tomto nekonečne sterilne pôsobiaco prostredí podarilo zachovať si svojho rebelského ducha, typickú rétoriku počítačových maniakov, a tiež slabosť pre, ehm... Povedzme, že veľmi ležérne šatstvo!

Amanda (Melinda Clarke)
Nikita - Amanda
Foto: Warner Bros.
 
Pravá ruka Percyho je majstrovská klamárka a manipulácie, ktorá akoby šibnutím čarovného prútika dokáže zmeniť každé škaredé káčatko v labuť a každého slabošského strachopuda v nemilosrdného zabijaka! Práve preto každý z regrútov prežije istú časť výcviku iba s ňou... Koniec koncov, jej dokonalý zmysel pre unikátne vojnové stratégie a vedenie boja sú vlastne kľúčom ku všetkým Percyho operáciám. Amanda neznáša Nikitu minimálne rovnako ako Alex, pretože do ani jednej z nich poriadne nevidí – a obe sú jej dvojnásobne protivné, keď zistí, kto je Alex naozaj a že spolupracuje s Nikitou! T jej ale nebráni v tom, aby Alec zneužila pre svoje vlastné ciele...

Percival „Percy“ Rose (Xander Berkeley)
Nikita - Percy
Foto: Warner Bros.
 
Bezcharakterný šéf a zakladateľ Divízie bol pomerne dlho jedným z najvplyvnejších mužov krajine, ak nie tým najvplyvnejším - a to nepochybne najmä preto, že poznal mnohonásobne viac vládnych tajomstiev a „špinavej bielizne“ mocných tohto sveta, ako celá CIA! A to bolo naozaj dokonalou poistkou, pretože ho to robilo v podstate nedotknuteľným – ak by totiž padol on, padli by všetci! Ibaže jeho dokonalý imidž dostal poriadne zabrať, keď stratil kontrolu nad Nikitou. Bolo to totiž predzvesťou jeho osobného Waterloo, ktoré začalo naberať až priveľmi reálne kontúry po Nikitinom návrate a jej prísahe, že jeho impérium zničí! Nečudo, že keď Percy zistil, že Alex a Michael stoja na Nikitinej strane, nechal ich uväzniť – nerátal však s tým, že tým svojím nepriateľom len uľahčí svoj neodvratný pád...

Owen Elliot (Devon Sawa)
Nikita - Owen
Foto: Warner Bros.
 
Aj keď by to zrejme nik netipoval, práve tento bývalý „čistič“ a výnimočne nadaný profesionálny zabijak je nielenže úzko prepojený s Nikitou, ale je tiež kľúčom, ktorý jediný dokáže otvoriť pomyselnú truhlicu s temnou minulosťou Divízie a všetkými jej špinavými tajomstvami, ktoré v nej mali ostať naveky pochované...Ryan Fletcher (Noah Bean)
Nikita - Ryan
Foto: Warner Bros.
 
Vytrvalý a neľútostný boj proti zrejme večným a neumlčateľným démonom Divízie vedie od istého času bývalý analytik CIA, ktorého život kedysi zachránila práve Nikita. Podarilo sa mu totiž uzavrieť s prezidentom dohodu, že Divízia bude i naďalej pokračovať vo svojej činnosti – pod podmienkou, že bude rýchlo a potichu dôkladne „vyčistená“. Lebo inak...!


Čo možno neviete
Tento seriál je nakrútený na motívy francúzskeho originálu Brutálna Nikita režiséra Luca Bessona z roku 1990 s Anne Parrilaud, Tchékym Karyom a Jeanom Renom, jeho amerického remaku Zabijak režiséra Johna Badhama z roku 1993 s pôvabnou Bridget Fonda a šarmantným Gabrielom Byrneom v hlavných úlohách a divácky veľmi obľúbeného kanadského seriálu Nikita (1997 - 2001) s Petou Wilson a Royom Dupuisom.

Komentáre ( 0)