Stúpenci II.

18. 08 2018 06:45 | trinity
Stúpenci
Stúpenci Foto: Warner Bros./TV Markíza

Diabol nikdy nespí, má mnoho podôb, dokáže zviesť rovnako hriešnikov i nevinných a zastaviť ho... Je temer nemožné!

(The Following, Kriminálny seriál, 43´, USA, 21. január 2013 - 18. máj 2015, Stereo, HD)
Hrajú: Kevin Bacon, Shawn Ashmore, James Purefoy, Valorie Curry, Natalie Zea, Jessica Stroup, Sam Underwood, Nico Tortorella, Kyle Catlett, Annie Parisse, Connie Nielsen


Nedeľa o cca 22.25 (Od 9. septembra.)
Nie nadarmo sa vraví, že zlé príklady tiahnu, príťažlivosť Zla – toho imaginárneho i boľavo reálneho – je totiž jednou z vecí, ktoré sa v histórii ľudstva so železnou pravidelnosťou opakujú v menšej i masovej podobe. Je to akoby akési rodové prekliatie ľudského pokolenia, jedna z tých osudových chýb, ktorú sme napriek snahe pár výnimočných jednotlivcov odsúdení zas a znova opakovať a nikdy, nikdy sa z nej nepoučiť... Nik to nevie lepšie, ako bývalý agent FBI Ryan Hardy (Kevin Bacon), ktorého povolaním a životnou náplňou bol boj so Zlom a všetkými tými vyšinutými šialencami, ktorý ho reprezentujú a konajú v jeho mene. A tento boj... Ho temer zabil.

Jeho osudovým prípadom, ktorý raz a navždy zmenil (nielen) jeho život, zanechal na ňom nezmazateľné stopy a v konečnom dôsledku ho natrvalo pripravil o zdravie i prácu v agentúre - pretože už pre trvalé následky brutálneho zranenia nebol podľa všemocných tabuliek schopný aktívnej služby -, bol totiž prípad mimoriadne nebezpečného sériového vraha Joea Carrolla (James Purefoy). Nuž a Joe Carroll, rovnako ako jeho rovnako geniálny i šialený vzor a inšpirácia Edgar Allan Poe, nielenže vo svojom slovníku nemá nič, čo i len vzdialene pripomínajúce slovko kapitulácia, ale navyše má desiatky, stovky, možno dokonca tisíce oddaných... Stúpencov.

Keď sa Ryanovi v roku 2004 napokon podarilo Joea Carrolla chytiť a, aj keď tomu len málokto veril, dostať ho do väzenia, kde čakal na zaslúžený trest – popravu... Zdalo sa, že svet, už i tak sužovaný prílišnou krutosťou a nekonečnou nenávisťou, si konečne bude môcť vydýchnuť. Lenže zdanie, žiaľ, často klame. A v tomto prípade sa pravdivosť tohto tvrdenia nanešťastie potvrdila obzvlášť brutálnym spôsobom. Keď sa totiž Joeovi krátko pred plánovanou popravou podaril šokujúci útek z väzenia, to pravé šialenstvo sa iba začalo...! Pretože hoci on sa síce krátko po zavraždení jedinej obete, ktorej sa pred ôsmimi rokmi podarilo vďaka Ryanovi jeho vražedné besnenie prežiť – mladej lekárky Sarah (Maggie Grace) - z nejakého chorého dôvodu rozhodol úradom vzdať... Ale jeho stúpenci, zjavne rovnako nepredvídateľní, vyšinutí a krvilační ako on, začali bod po bode konať podľa jeho šialených, nemilosrdných inštrukcií. A ulice viacerých miest sa začali... Topiť v krvi.


Kto je kto
Ryan Hardy (Kevin Bacon)

Stúpenci - Ryan
Foto: Warner Bros.
 
Vyšetrovanie prípadu sériových vrážd, ktorých páchateľom bol Joe Carroll, v mnohých ohľadoch zmenilo jeho život. V podstate ho zjednodušene možno hrubou čiarou rozdeliť na obdobie pred Joeom a po Joeovi, charizmatický sériový vrah a vodca nebezpečného kultu, ktorého rozsah nik nedokáže ani len odhadnúť, totiž nielenže navždy zmenil jeho myslenie a rázne uťal jeho dovtedy naozaj sľubne rozbehnutú kariéru, ale len vďaka nemu tiež... Vstúpila do Ryanovho života výnimočná žena. Žena, na ktorú nikdy nedokázal zabudnúť. Zakázaná žena. Joeova manželka a matka jeho jediného syna Joeyho (Kyle Catlett), Dr. Claire Matthewsová (Natalie Zea)...

Mike Weston (Shawn Ashmore)
Stúpenci - Mike
Foto: Warner Bros.
 
Len slepý by už pri prvom ich stretnutí nevidel, že Ryan je jeho veľký idol a že sa agentom i profilerom stal predovšetkým preto, lebo ho Ryan inšpiroval – jeho kniha o Joeovi Carrollovi mu dokonca bola zdrojom neoceniteľných informácií a veľkou oporou pri písaní diplomovej práce. Správne, jej témou bol práve Joe Carroll... V tom čase Mike iste ani len netušil, že jedného dňa sa svojmu hrdinovi a jeho úhlavnému nepriateľovi, ktorí ho fascinujú podstate celý jeho dospelý život, dostane tak blízko. Tak nebezpečne a bolestne blízko... V tíme, vyšetrujúcom nové a nové besnenie stúpencov Joea Carrolla, ktorých rady akoby nemali konca, je síce najmladší a má najmenej skúseností v teréne, no možno práve preto v ňom ešte stále nezomrela nádej, že skutočne dokáže zmeniť svet k lepšiemu, ak sa len bude dostatočne snažiť. Aj keď každý ďalší deň v pekle, rozpútanom Joeom Carrollom, z tejto trochu nedospelo naivnej viery ukrajuje viac a viac...

Joe Carroll (James Purefoy)
Stúpenci - Joe
Foto: Warner Bros.
 
Keď tohto mimoriadne nebezpečného chlapa pred desiatimi rokmi konečne chytili a posadili za mreže do jednej z najbezpečnejších väzníc krajiny, všetci verili, alebo skôr dúfali, že nemá absolútne žiadnu šancu sa odtiaľ nikdy v živote dostať. Lenže... Zlo je nevyspytateľné a dokáže zas a znova vstať z popola, ako bájny Fénix, keď už to nik nečaká – a Joe Carroll je zosobnené Zlo! Zrejme práve preto, aj keď to vyzeralo krajne nepravdepodobné, sa mu podarilo z väzenia krátko pred jeho plánovanou popravou ujsť. Vlastne nie, to nie je celkom trefné – on odtiaľ skrátka v prestrojení za strážcu odkráčal hlavnou bránou, akoby sa nechumelilo Jeho najväčším tromfom je, ak nerátame jeho fyzickú atraktivitu a mimoriadny bystrý intelekt, jeho nespochybniteľná charizma, ktorej podliehajú rovnako ženy i muži, bez rozdielu veku, vzdelania a spoločenského postavenia – netušiac, že nech už im nahovoril čokoľvek a oni čomukoľvek slepo uverili, sú len bezcennými figúrkami na jedno použitie na jeho zverskej šachovnici!

Emma Hillová (Valorie Curry)
Stúpenci - Emma
Foto: Warner Bros.
 
Pre nezainteresovaného pozorovateľa vyzerala žena, ktorá pod falošnou identitou žila roky v dome nič netušiacej Claire a bola Joeyho pestúnkou, na prvý i druhý pohľad absolútne neškodne. No kým jej dievčenská, ba až detská tvárička je stelesnená nevinnosť, jej srdce a duša sú skrz-naskrz skazené a doslova prelezené hnusom a zvrátenosťou. Než spoznala Joea Carrolla, bola zakríknutá, hanblivá a zakomplexovaná, no stretnutie s ním a dôsledné riadenie sa jeho pokynmi a radami ju radikálne zmenilo. Stratila totiž zábrany, úplne všetky. Predtým bola extrémne plachá, nedokázala si vôbec predstaviť, že by sa s kýmkoľvek zblížila... Potom jej nerobilo problém chladnokrvne vraždiť blízkych i úplne cudzích ľudí či oddávať sa sexuálnym radovánkam hneď s dvoma mužmi, ďalšími Joeovými stúpencami - falošnými gaymi Jacobom Wellsom (Nico Tortorella) a Paulom Torresom (Adan Canto) -, hoci v skutočnosti vždy milovala len jediného muža... Ako inak, Joea.

Komentáre ( 0)