19. 08 2017 07:45 | trinity

Knight Rider IV.

Michael Knight - moderný rytier, ktorého opancierovaný tátoš KITT má pod kapotou nielen veľa koní, ale i... Umelú inteligenciu!

Knight Rider
Knight Rider Foto: NBC Universal/TV Dajto

(Knight Rider, Akčný seriál, USA, 46´, 26. september 1982 – 4. apríl 1986, Stereo, HD)
Hrajú: David Hasselhoff, Edward Mulhare, Patricia McPherson, Rebecca Holden, Peter Parros


Utorok až piatok o cca 13.55
Keď život statočného policajného detektíva Michaela Longa (Larry Anderson), dlho pracujúceho v utajení, temer vyhasol vďaka guľke vystrelenej ženou, ktorej veril a ktorú miloval, na to, že sa z vážnych zranení ešte niekedy vystrábi, by stavil málokto. A len taký vizionár ako umierajúci multimilionár Wilton Knight (Richard Basehart) mohol uveriť, že jedného dňa bude Michael opäť môcť naplno bojovať za spravodlivosť a posielať za mreže tých, čo tam patria, no z nejakých dôvodov sa im stále darí vyhnúť sa zaslúženému trestu!

No ukázalo sa, že Wiltonov optimizmus bol namieste. Netrvalo totiž dlho a nielenže sa opäť postavil na nohy, ale s novou tvárou, novými odtlačkami prstov, novou identitou a novým partnerom – hovoriacim autom menom KITT, vybaveným jedinečnou umelou inteligenciou -, sa skutočne pustil do boja so zločinom! Zrodila sa legenda, ktorá kriminálnikom široko-ďaleko pripraví v najbližších rokoch nejednu bezsennú noc a stane sa synonymom predĺženej ruky spravodlivosti - legenda menom Michael Knight (David Hasselhoff)!

No keďže každá legenda je len taká dobrá, ako tím, na ktorý sa v prípade núdze môže stopercentne spoľahnúť, aj Michael mal po svojom boku hŕstku skvelých kolegov a priateľov, ktorí mu vždy oddane kryli chrbát a obetovali by preňho aj život –šéfa Devona (Edward Mulhare), KITT-ovu šéfmechaničku Bonnie (Patricia McPherson), za ktorú istý čas zaskakovala April (Rebecca Holden)... A v záverečnej štvrtej sérii sa k nim pridal ešte sympatický mladík menom Reginald Cornelius III. (Peter Parros) – šofér kamióna, v ktorom sídlila mobilná centrála nadácie!


Kto je kto
Michael Knight (David Hasselhoff)

Knight Rider - Michael
Foto: NBC Universal
 
Guľka, ktorá ho mala zabiť, keď bol ešte policajným detektívom Michaelom Longom, pracujúcim v utajení, sa akoby zázrakom odrazila od kovovej platničky, ktorú mu voperovali po inom vážnom zranení hlavy počas bojov vo Vietname. Mozog síce nezranila, no tvár roztrhala na nepoznanie. Nebyť ďalšieho malého zázraku, bol by isto-iste vykrvácal v nevadskej púšti, kde ho zločinci prenechali jeho osudu... Tým zázrakom bol multimilionár Wilton Knight, ktorý nechal Michaela tajne prepraviť do svojho sídla, kde mu jeho lekári najprv zachránili život a v niekoľkých následných operáciách darovali i novú tvár. A to bol iba začiatok... Vďaka Wiltonovi, ktorý zakrátko podľahol vážnej chorobe, sa totiž Michael stal neoddeliteľnou súčasťou nového tajného projektu jeho súkromnej nadácie na ochranu práva a poriadku – projektu, v ktorom Michael s výdatnou pomocou technologicky mimoriadne vyspelého auta chytal zločincov a odovzdával ich do rúk spravodlivosti. Keď sa Michaelovi podarilo pomstiť sa tým, čo ho temer zniesli zo sveta, rozhodol sa prijať meno muža, ktorému vďačil za svoj nový život a jeho zmysel... Stal sa z neho Michael Knight!

KITT
Knight Rider - Kitt
Foto: NBC Universal
 
Michaelov verný spoločník v boji za právo a poriadok je hovoriaca umelá inteligencia meno KITT, v mimoriadne lákavom balení – čierny športiak Pontiac Firebird Trans Am! KITT v podstate nie je klasické meno, ale skratka o čosi formálnejšieho označenia Knight Industries Two Thousand. KITT má síce viacero zaujímavých doplnkových funkcií, no tými najúžasnejšími nepochybne sú autopilot, Turbo Boost, vďaka ktorej v prípade potreby dokáže preskočiť temer akúkoľvek prekážku v jazde (potok, trhlinu vo vozovke, železničné priecestie, kamión...), a Super Pursuit Mode, vďaka ktorej dokáže vysunúť spoilery a upraviť svoju karosériu tak, aby mohol niekoľkonásobne zrýchliť!

Devon Miles (Edward Mulhare)
Knight Rider - Devon
Foto: NBC Universal
 
Po smrti multimilionára Wiltona Knighta, ktorého najlepším priateľom a dôverníkom Devon bol, sa stal riaditeľom nadácie, ktorú Wilton založil a ktorá sa stala jeho odkazom. To v praxi znamenalo asi toľko, že Devon bral každú misiu veľmi vážne a pristupoval k nej maximálne zodpovedne – a to zase v preklade znamenalo asi toľko, že Michael mohol aspoň spočiatku úplne zabudnúť na všetky svoje súkromné záležitosti, pretože Devonove zadania sa skrátka riadili vyšším princípom, a nie tým, či je piatok alebo sviatok... Devon bol rodený Brit, zbožňoval dobré jedlo, elegantné obleky, kriket a luxusné limuzíny. Bol tiež jedným z trojice najbližších spolupracovníkov a priateľov, ktorým Wilton pred smrťou prezradil vzorec KITT-ovho špeciálneho molekulárneho laku. Michaela vnímal ako syna. A hoci by to len ťažko pred niekým priznal, ich občasné vzájomné podpichovanie si zakaždým kráľovsky užíval...

Dr. Bonnie Barstowová (Patricia McPherson)
Knight Rider - Bonnie
Foto: NBC Universal
 
Expertka na všetko, čo hoc aj okrajovo súvisí s elektronikou a počítačovými sieťami, bola v prvej, tretej i štvrtej sérii zároveň KITTovou dvornou mechaničkou. Sympaťáčku Bonnie si diváci natoľko obľúbili, že keď ju scenáristi po prvej sérii jednoducho vyškrtli z deja a nahradili podľa nich mladšou a atraktívnejšou April, vzbúrili sa a doslova si vydupali jej návrat – i vďaka výraznej podpore hereckých hviezd Davida Hasselhoffa a Edwarda Mulhareho, ktorý zaň bojovali tiež.

April Curtisová (Rebecca Holden)
Knight Rider - April
Foto: NBC Universal
 
V druhej sérii bola táto mladá, mimoriadne atraktívna počítačová špecialistka, ktorá mala dokonca o tri doktoráty viac než Bonnie, KITT-ovou šéfmechaničkou. Len hŕstka zasvätených vtedy vedela, že April je Devonovou najmladšou dcérou... V tíme sa však dlho nehriala – keď sa v ďalšej sérii Bonnie vrátila, April zmizla rovnako rýchlo, ako sa predtým objavila...


Čo možno neviete
* Vo voľnom seriálovom pokračovaní Knight Rider: Legenda sa vracia z roku 2008 je Michael Knight v podaní Davida Hasselhoffa otcom hlavného hrdinu Mikea Traceura, ktorý však, rovnako ako pred rokmi on sám za podobných okolností, prijme meno Michael Knight – a stane sa novým šoférom nového KITT-a!

* V prvých dvoch epizódach sa v úlohe malého Buddyho objavil vtedy ešte neznámy americký detský herec Barret Oliver, ktorého o dva roky neskôr, v roku 1984, preslávila úloha Bastiana v kultovej filmovej rozprávke Nekonečný príbeh!


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.