07. 04 2017 11:45 | trinity

Posledná loď II.

Vo svete plnom strachu a beznádeje, v ktorom je istá len smrť, je posádka lode Nathan James jedinou nádejou na spásu!

Posledná loď
Posledná loď Foto: Warner Bros.

(The Last Ship, USA, Seriál, 22. jún 2014 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Eric Dane, Adam Baldwin, Charles Parnell, Travis Van Winkle, Marissa Neitling, Christina Elmore, Rhona Mitra


SERIÁLOVÝ MARATÓN - každý deň o 20.15
Ešte včera bola náš svet ako-tak v poriadku. Mal svoje chyby a rozhodne nebol dokonalý - ale bol taký, aký sme ho poznali, v akom sme vyrástli a dospeli. Lenže dnes... Je všetko inak. Stačilo len pár mesiacov - a ľudstvu hrozí vyhynutie! Osemdesiat percent svetovej populácie sa totiž nakazilo mimoriadne agresívnym smrtiacim vírusom, na ktorý, žiaľ, neexistuje liek. Primárne sa prenáša vzduchom, prejavuje sa spočiatku nenápadným kašľom a narastajúcou únavou, následným nástupom masívneho krvácania, demenciou a... Smrťou.

No malá nádej na záchranu predsa len existuje. Je ňou posádka amerického torpédoborca Nathan James, ktorý pod velením ostrieľaného kapitána Toma Chanlera (Eric Dane) strávil posledných pár mesiacov na prísne tajnej misii v Arktíde. Oficiálne mali testovať výkonnosť lode a starať sa o bezpečnosť jediných dvoch civilistov na palube, virológov Rachel Scottovej (Rhona Mitra) a Quincyho Topheta (Sam Spruell), údajne študujúcich zvyklosti miestneho vtáctva... No keď zázrakom vyviazli z nečakaného útoku ruských vrtuľníkov, dozvedeli sa kapitán a následne i jeho posádka pravdu – že svet, ktorý opustili, už dnes neexistuje a ľudstvu hrozí úplné vyhubenie!

Zlé správy však zriedka prichádzajú samy, a tak krátko nato, ako sa všetci dozvedia, čo pred nim vláda a armáda celé mesiace tajila, zasiahne loď zasiahne tlaková vlna z odpálenej jadrovej zbrane a v dôsledku ničivého elektromagnetického výboja sa ochromený Nathan James na desivé minúty ponorí do úplnej tmy... Len vďaka duchaprítomnosti skúseného kapitána to tak nezostane.

Keď sa o niečo neskôr preruší i spojenie s najvyšším velením, s vedomím, že krajina, do ktorej sa raz chceli vrátiť, už neexistuje a ich najbližší už s najväčšou pravdepodobnosťou tiež nie sú medzi živými, sa rozhodnú akceptovať znepokojivý fakt, že zrejme skutočne sú – teda, presnejšie, doktorka Scotoová a jej výskum - jedinou šancou zvyšku sveta na spásu a podriadiť tomu všetky ďalšie kroky.

Lenže je to, žiaľ, svet plný strachu a beznádeje, v ktorom nemožno veriť temer nikomu, pretože okolnosti sa zmenili natoľko dramaticky, že v podstate úplne každý – rodák, spolubojovník, známy, priateľ a dokonca i člen rodiny – je potenciálny nepriateľ...!


Kto je kto
Tom Chanler (Eric Dane)

Posledná loď - Tom
Foto: Warner Bros.
 
Hrdý a statočný muž, ktorého srdce rovnako oddane bije pre jeho vlasť i rodinu, ktorú pred vypuknutím smrtiaceho vírusu zanechal doma – manželku Darien (Tracy Middendorf), dcérku Ashley (Grace Kaufman), synčeka Sama (Aidan Sussman), otca Jeda (Bill Smitrovich), súrodencov a švagrinú, ktorá, ako neskôr zistil, bola jednou z prvým obetí epidémie. Pre vyššie dobro, hoci to možno znie ako klišé, je pripravený riskovať temer úplne všetko. No i táto odhodlanosť má svoje hranice – na rozdiel od veliteľov iných niekdajších veľmocí, ktorí sú ochotní bez váhania obetovať aj vlastných ľudí, on by radšej sám zomrel, akoby sa mal bez boja vzdať čo i len jediného zo svojich mužov alebo ho len tak prenechať svojmu osudu!

Mike Slattery (Adam Baldwin)
Posledná loď - Mike
Foto: Warner Bros.
 
Keď náš svet zmenil na nočnú moru, ako vystrihnutú z najhoršieho hororu, bol prvým dôstojníkom vojenskej lode Nathan James. Pred službou v americkom námorníctve bol dlhé roky detektívom oddelenia vrážd u chicagskej polície. Krátko nato, ako sa posádka konečne dozvedela pravdu o tom, čo sa rozpútalo v civilizácii, ktorú opustili, keď vyrazili na misiu do arktických vôd, zistil, že medzi obeťami pandémie bol i jeho synček... Nie vždy stopercentne súhlasil so všetkými kapitánovými rozhodnutiami - čo mu medzi štyrmi očami vždy aj na rovinu povedal -, no práve preto by si Tom lepšiu pravú ruku ani nemohol priať. A o to viac si temperamentného, no rovného Mikea vážil – ako spolubojovníka i priateľa.

Rachel Scottová (Rhona Mitra)
Posledná loď - Rachel
Foto: Warner Bros.
 
Veľmi rázna a ambiciózna paleomikrobiologička, ktorá na rozdiel od kapitána a posádky vojenskej lode Nathan James patrila od začiatku k hŕstke zasvätených, a teda vedela, čo svetu hrozí a aká mimoriadne dôležitá, alebo presnejšie nevyhnutná bola misia, ktorou ju poveril priamo Biely dom! Kapitána, ktorého veleniu ako jediná na palube preto nepodliehala, o všetkom informovala až potom, keď už nebola iná možnosť – keď sa náš svet premenil na desivé peklo plné mŕtvych a umierajúcich. A všetka nádej akoby umierala spolu s nimi. Vlastne... Jedinú reálnu nádej na zvrat zdanlivo nevyhnutného a nájdenie či vytvorenie účinného lieku proti vírusu predstavovala práve Rachel...


Čo možno neviete
Seriál je voľne inšpirovaný rovnomenným knižným bestsellerom amerického spisovateľa a novinára Wiliama Brinkleyho.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.