Pod kupolou III.

13. 10 2018 06:30 | trinity
Pod kupolou
Pod kupolou Foto: CBS

Sú väzňami vyššej moci, neviditeľná stena ich dokonale odrezala od okolitého sveta. Niet cesty von... Ani dovnútra!

(Under the Dome, Mysteriózny seriál, 43´, USA, 24. jún 2013 - 10. september 2015, Stereo, HD)
Hrajú:Mike Vogel, Rachelle LeFevre, Alexander Koch, Colin Ford, Mackenzie Lintz, Dean Norris, Natalie Martinez, Britt Robertson


Sobota o 9.20 (Od 3. novembra.)
Chester’s Mill je malebné malomesto v Novom Anglicku, ktorého pokojný, ba miestami až nudný život sa razom zmení vo chvíli, keď ho ako blesk z jasného neba úplne nevysvetliteľne a nepochopiteľne totálne odreže od okolitého sveta... Obrovská priehľadná a zvukotesná kupola! Všetci, čo v nej ostali uväznení, sa zúfalo snažia nejako sa vyrovnať s tým, čo ich postihlo, no nie je to práve najľahšie – tak schválne, skúste sa tváriť, akoby bolo všetko v najlepšom poriadku a nepodliehať panike, keď vás vaše nové neviditeľné väzenie núti len sa bezmocne prizerať, ako okolo vás z nejakého neznámeho dôvodu vybuchujú technické prístroje, čo sa niektorým z ľudí, ktorých poznáte celé roky, stalo osudným! Ako napríklad Howardovi „Dukeovi“ Perkinsovi (Jeff Fahey), dlhoročnému šerifovi Chester’s Mill, ktorému v hrudi explodoval peacemaker! Ešteže jeho dovtedajšia zástupkyňa Linda Esquivelová (Natalie Martinez) aj napriek prežitému šoku a strate snúbenca, ktorý na rozdiel od nej ostal uväznení z vonkajšej strany tajomnej kupoly, našla v sebe dostatok síl a odvahy, aby na svoje krehké plecia prevzala starostlivosť o bezpečnosť svojho rodného mesta a aspoň sa pokúsila udržať v ňom poriadok. A to je pri pohľade na armádu, ktorá za priehľadnou kupolou vyprace priestor a začne ju najskôr skúmať a neskôr sa ju dokonca pokúsi odstrániť bombovým útokom – neúspešne, s nepredstaviteľnými škodami mimo kupoly a dosť prekvapivo absolútne žiadnymi v nej -, čosi ako malý zázrak.

Okrem Lindy sa s šokujúcim neviditeľným väzením, z ktorého po podrobnom preskúmaní niet žiadnej zjavnej cesty von, pokúšajú vyrovnať aj ostatní obyvatelia Chester’s Mill, z ktorých väčšina skrýva nejaké to temné tajomstvo. Tak napríklad sympaťák Dale Barbara(Mike Vogel), prezývaný Barbie, ktorý do mestečka pricestoval len nedávno, aby priprel manžela Petra Shumwaya (R. Keith Harris) atraktívnej novinárky Julie (Rachelle LeFevre) a prinútil ho zaplatiť jeho nemalé dlhy z hazardu – pričom ho nechtiac zabil a jeho telo zahrabal v neďalekom lese! Alebo mestský radca James „Big Jim“ Rennie (Dean Norris), ktorý už nejaký ten piatok zo zatiaľ neznámeho dôvodu hromadí obrovské množstvo propánu, čo v prípade núdze neváha pred svojimi spoluobyvateľmi tajiť hoc aj použitím smrtiaceho násilia! Vlastne... Rennie ide cez mŕtvoly aj v mnohých iných ohľadoch, a to doslova. Nečudo, že jeho jediný syn, ktorého všetci volajú Junior (Alexander Koch), je síce milý a príťažlivý mladík, no tiež psychicky dosť labilný a má sklony k násiliu! Inak by asi len ťažko uniesol svoju expriateľku Angie McAlisterovú (Britt Robertson) a uväznil ju v podzemnom bunkri, len aby sa nebodaj nezahľadela do iného...

Kupola okrem Barbieho uväzní v Chester’s Mill i niekoľko ďalších cudzincov, ktorých životy sa tým raz a navždy zmenia - napríklad problémovú tínedžerku Norrie Calvertovú-Hillovú (Mackenzie Lintz), ktorá týmto v jej očiach zapadákovom pôvodne iba prechádzala so svojimi dvoma mamami Alice (Samantha Mathis) a Carolyn (Aisha Hinds). Krátko po tom, čo sa objavila tá čudná kupola práve Norrie ako prvá, no nie jediná, dostane čudný záchvat, počas ktorého neprestáva donekonečna opakovať jedinú vetu: „Z neba padajú ružové hviezdy...“ Nuž a presne taký istý záchvat neskôr postihne i Angieinho brata Joea (Colin Ford) a ešte o niečo neskôr i samu Angie! Netrvá dlho a Norrie s Joeom si začnú uvedomovať, že ich oboch s kupolou čosi spája – a keď potom v lese nájdu akési tajomné vajce, ktoré obklopuje miniverzia chestersmillskej kupoly, už o tom vôbec nepochybujú...!


Kto je kto
Dale „Barbie“ Barbara (Mike Vogel)

Pod kupolou - Barbie
Foto: CBS
 
Z atraktívneho tajomného cudzinca sa postupne vykľuje armádny veterán, ktorý malebným Chester’s Mill ako na potvoru prechádzal práve v momente, keď sa naň zdanlivo odnikiaľ zniesla tá prekliata kupola. Netrvá dlho a jeho novým priateľom začne byť jasné, že za jeho krásnou mužnou tvárou a mocnými ramenami sa ukrýva oveľa viac, než je na prvý i druhý pohľad zrejmé! No je dosť možné, že pravda o tom, čo ho vlastne do mestečka priviedlo, ho o ich priateľstvo môže pripraviť, čo by ho riadne škrelo – a obzvlášť kvôli Julii, na ktorej mu záleží zo všetkých najviac. A každým dňom viac a viac...

Julia Shumwayová (Rachelle LeFevre)
Pod kupolou - Julia
Foto: CBS
 
Reportérka najčítanejších chestersmillských novín „The Independent“ neustále čaká na „poriadnu bombu“, ktorá by konečne odštartovala hviezdnu kariéru, po ktorej tak veľmi túži. Len prednedávnom sa do mestečka prisťahovala s manželom Petrom, miestnym lekárom - a na rozdiel od ostatných sa okrem nevysvetliteľného zjavenia tej čudesnej kupoly musí vyrovnať ešte s niečím iným, rovnako nepochopiteľným manželovým šokujúcim zmiznutím.

James „Big Jim“ Rennie (Dean Norris)
Pod kupolou - Big Jim
Foto: CBS
 
Majiteľ najväčšieho obchodu s ojazdenými autami v regióne je drsný chlap, ktorý vyžaduje rešpekt – a rád sám sebe i ostatným klame, že si ho aj zaslúži. V skutočnosti je to ale darebák a podvodník na pohľadanie, ktorý všetko a všetkých využíva len a len na vlastné obohatenie – a maximálne mu hrá do karát, že ako mestský radca je jediným oficiálne zvoleným verejným činiteľom „pod kupolou“. Pretože silnejšia ako jeho nonstop ostentatívne navonok prejavovaná láska k rodnému mestu... Je len jeho chorá túžba po moci!

James „Junior“ Rennie (Alexander Koch)
Pod kupolou - Junior
Foto: CBS
 
Už ako dieťa veľmi trpel tým, že vyrastal v tieni svojho otca – a „Big Jim“ teda vrhá obrovský tieň, ten pomyselný i skutočný. Preto asi veľmi neprekvapí, že Junior nestojí ani o futbalové štipendium, ktoré mu otec vybavil, aby ho dostal na školu – vlastne, že sa na školu bez váhania vykašle, len aby mohol byť nablízku svojej expriateľke Angie, ktorú nekriticky zbožňuje. A je mu pritom úplne jedno, že ju jeho láska vôbec neteší. Práve naopak, obťažuje ju a... Desí! A právom, pretože vo chvíli, keď kupola odreže Chester's Mill od zvyšku sveta, sa v dovtedy skôr poľutovaniahodnom Juniorovi prebudí jeho druhá, temná stránka...

Joe McAlister (Colin Ford)
Pod kupolou - Joe
Foto: CBS
 
Bystrý a na svoj vek veľmi vyspelý mladík, ktorý na to možno nevyzerá, no srdcom je rodený dobrodruh! Kupola ho fascinuje a až magicky priťahuje od momentu, ako sa doslova odnikiaľ znesie na jeho rodné mesto a odstrihne tak jeho i jeho staršiu sestru Angie od ich rodičov, ktorí sú preč kvôli práci. Keď sa tak stane, nie je mu dvakrát do spevu, pretože kým o tom, kde sa práve nachádzajú rodičia - na druhej strane kupoly - nemá ani najmenšie pochybnosti, o miestne pobytu Angie ani len netuší, je totiž nezvestná! Akoby to nestačilo, dosť ho vykoľají zistenie, že medzi ním a kupolou zjavne existuje akési tajomné spojenie, ktoré si nedokáže vysvetliť ani on sám, ani nikto iný.

Norrie Calvertová-Hillová (Mackenzie Lintz)
Pod kupolou - Norrie
Foto: CBS
 
Keď spolu so svojimi dvoma mamami dorazila do Chester's Mill, myslela si, že pôjde len o krátku zastávku, na ktorú si v pôvodnom mieste určenia – akomsi výchovnom tábore pre problémových tínedžerov – ani len nespomenie. Zrazu sa však zjavila tá strašidelná kupola, ktorá zmenila nielen ich súčasné plány, ale raz a navždy aj ich životy – a to nielen preto, lebo na tomto Bohom zabudnutom mieste jednoducho uviazli! No hoci sa Norrie v mestečku, vo všetkom takom odlišnom od jej rodnej Kalifornie, oprávnene cíti tak trochu ako mimozemšťan, aj ona, rovnako ako Joe, cíti nevysvetliteľné spojenie s kupolou, ktoré ju zároveň fascinuje i desí!

Linda Esquivelová (Natalie Martinez)
Pod kupolou - Linda
Foto: CBS
 
V živote „pred kupolou“ sa pri výkone služby viac-menej spoliehala na svoj vrodený šarm a neodolateľný úsmev. Prečo nie, fungovalo to. No v novom živote „pod kupolou“ a po šokujúcej smrti šerifa Perkinsa, ktorého miesto vzápätí zaujala, je čoraz častejšie nútená použiť i fyzickú silu a siahnuť po zbrani, ak treba zasiahnuť. A zrejme netreba dodávať, že treba – a čoraz častejšie! Novozískaná zodpovednosť ju však tlačí k zemi a príšerne vyčerpáva, pretože ju v kútiku srdca ničí, že kým ona je uväznená v Chester's Mill, jej snúbenec ostal vonku a nemôže dnu. A je to o to ťažšie, pretože v malomestskej idylke sa začínajú ukazovať trhliny - a každým dňom je ich viac a viac...

Angie McAlisterová (Britt Robertson)
Pod kupolou - Angie
Foto: CBS
 
Krásna čašníčka chestersmillskej reštaurácie Sweetbriar Rose netúži po ničom inom tak veľmi, ako svoje nenávidené rodisko čo najrýchlejšie opustiť – a už nikdy sa nevrátiť späť! Aj tú už spomínanú nudnú prácu v reštaurácii vzala len preto, aby si zarobila na plánovaný odchod – a popri nej občas vypomáha aj v miestnej nemocnici. Skrátka a dobre, vedie život, za ktorým jej rozhodne nebude ľúto a už sa nevie dočkať, kedy sa z toho nedobrovoľného zajatia konečne vyslobodí. Nuž, tak skoro to rozhodne nebude, pretože keď sa na mesto znesie tá absurdná kupola... Ostane Angie uväznená niekde inde - na mieste, s ktorým nepočítala ani vo sne!


Čo možno neviete
Seriál je nakrútený na motívy rovnomenného románu nekorunovaného majstra hororu a fantasy Stephena Kinga - bestselleru o novoanglickom malomeste, ktoré z nevysvetliteľných dôvodov odreže od zvyšku sveta obrovská transparentná kupola...!

Komentáre ( 0)