Kronika rodu Shannara

16. 03 2019 05:45 | trinity
Kronika rodu Shannara
Kronika rodu Shannara Foto: Sonar Entertainment/TV Dajto

Snaha zachrániť Štvorzemie a magický strom Ellcrys neskúseného Wila naučí, že každý zázrak... Má svoju cenu.

(The Shannara Chronicles, Dobrodružný seriál, USA, 41´, 5. január 2016 - ..., Stereo, HD)
Hrajú: Austin Butler, Ivana Baquero, Poppy Drayton, Manu Bennett, Aaron Jakubenko, Emilia Burns, Marcus Vanco, Jed Brophy, Daniel MacPherson, John Rhys-Davies


Sobota a nedeľa krátko po polnoci (Od 6. apríla.)
Príbeh o magickom strome Ellcrys je pre mnohých elfov len krásnou legendou, ktorú slýchajú už od detských liet... V skutočnosti je však dnes, rovnako ako pred mnohými rokmi, Ellcrys strážcom vstupu do Zásvätia, väzenia temnoty a krvilačných démonov, ktorí už raz Štvorzemie - krásny, no krehký domov elfov, ľudí, gnómov, trpaslíkov a trollov - temer úplne zničili. Kým Ellcrys žije, náš svet je v bezpečí. Lenže... Jedného dňa, krátko po výbere nových siedmich členov rádu Vyvolených - ochrancov, ktorých posolstvom je starať sa o Ellcrys a chrániť ho aj za cenu vlastného života -, Ellcrys ochorie, začne rýchlo chradnúť a hrozí, že umrie!

Keďže s každým listom, ktorý z umierajúceho Ellcrysu odpadne, sa na svet vráti jeden z démonov, pomoc musí prísť rýchlo, inak už onedlho nebude koho a čo zachraňovať! Jediný spôsob, ako Ellcrys zachrániť, je vyslať Vyvolených s jeho semienkom do Chrániska a ponoriť ho do Krvavého ohňa – nanešťastie však nik ani len netuší, kde toto mnohými povesťami opradené legendárne miesto vlastne leží. A je tu ďalšia komplikácia... Z Vyvolených je, žiaľ, nažive už len jediný - princezná Amberle (Poppy Drayton). Tá totiž kvôli mučivým víziám, ktoré ju kvária, odkedy sa dotkla Ellcrysu, v tajnosti opustila zámok a unikla tak vražednému útoku démona meniaceho podobu (Shushila Takao), vyslaného samotným vládcom démonov Dagda Morom (Jed Brophy), niekdajším elfským druidom, ktorý prešiel na stranu Zla a sám sa stal jeho najmocnejšou zbraňou!

Pomôcť Amberle dosiahnuť cieľ a zachrániť svet, ktorý sa nezadržateľne rúti do istej záhuby, sa snažia posledný žijúci druid Allanon (Manu Bennett), ktorého hlas umierajúceho Ellcrysu prebudil z hlbokého spánku, trvajúceho temer tri desaťročia, a jeho mladý a neskúsený zverenec Wil (Austin Butler), čo je azda najväčším prekvapením preňho samého, úplne posledný z línie prastarého rodu Shannara! A ešte niekto... Ľudská kráska Eretria (Ivana Baquero), ktorá sa až dosiaľ, ako to len slušne povedať... Povedzme, že pohybovala na opačnej strane zákona - čo v preklade znamená, že sa živila zvádzaním, podvádzaním a krádežami!

Démonov i mŕtvych v Štvorzemí rýchlo pribúda a jeho koniec sa zdá byť neodvratný, a preto je načase znovu zvážiť všetky možnosti – vrátane tej, ktorú si nik ani len nedokáže predstaviť...


Kto je kto
Wil (Austin Butler)

Kronika rodu Shannara - Wil
Foto: Sonar Entertainment
 
Pre mnohých bolo obrovských prekvapením zistenie, že práve tento mladý a neskúsený miešanec je predurčený zachrániť Štvorzemie pred démonmi – najväčším však preňho samého. V jeho žilách totiž prúdi výnimočná krv, pretože je úplne posledný z línie prastarého rodu Shannara! Brány k životu, ktorý mu je súdený... K životu, aký si ani nedokázal predstaviť... Mu paradoxne otvorila smrť. Smrť milovanej mamy Heady (Roz Turnbull), ktorá mu s posledným výdychom darovala tri elfíny - magické kamene jeho nebohého otca – a požiadala ho, aby vyhľadal akéhosi druida... Na čo elfíny slúžia a ako sa používajú - ale i to, kým vlastne bol jeho otec, ktorého považoval len za úbohého blázna, ožrana a slabocha - a mnohé iné dôležité veci sa však ešte len bude musieť naučiť. Napríklad ako správne odhadnúť charakter ľudí, ktorých mu osud privial do cesty či ako sa vyznať v ženách, ich citoch a, koniec koncov, aj tých vlastných.

Eretria (Ivana Baquero)
Kronika rodu Shannara - Eretria
Foto: Sonar Entertainment
 
Ľudská kráska, ktorú vychovali, alebo skôr naučili prežiť, zvlčilí Tuláci – banda zlodejov a násilníckych vyvrheľov spoločnosti, vedená jej „adoptívnym otcom“ Cephalom (James Remar). Hoci Eretriu už od prvého stretnutia, pri ktorom mu zachránila krk a krátko nato ho omámila a obrala o elfíny, k Wilovi niečo neodolateľne ťahá, snaží sa to nedávať veľmi najavo, pretože nie je ani hlúpa, ani slepá a veľmi dobre vie, čo ho spája s Amberle... Hoci sa možno zdá, že jej na nikom a na ničom nezáleží, vie rovnako neohrozene bojovať za správnu vec, ako za pár jagavých kamienkov, ktoré by jej mohli zaistiť to, po čom túži zo všetkého najviac – po slobode, ako každý človek, ktorý už niekedy zakúsil otroctvo. Pretože presne tým jej život s Tulákmi bol...

Amberle (Poppy Drayton)
Kronika rodu Shannara - Amberle
Foto: Sonar Entertainment
 
Hrdá a odvážna elfská princezná, ktorá je jediným potomkom nebohého následníka trónu, princa Ainea (Roy Snow), si síce ctí tradície, no nebojí sa ich ani porušiť, keď verí, že je to v najlepšom záujme jej národa. A zrejme práve preto sa práve ona stala úplne prvou ženou v elfských dejinách, ktorá sa nielenže vôbec odvážila bojovať o miesto v ráde Vyvolených, ale ho i získala! Na rozdiel od ostatných ochrancov sa jej magický strom Ellcrys prihovára a posiela jej varovné vízie, ktoré si nevie vysvetliť a ktoré ju desia. Preto keď Ellcrys ochorie a jeho varovania sa začnú napĺňať, Amberle sa z tohto nešťastia obviňuje, hoci reálne nemala žiadnu šancu hroziacej tragédii zabrániť... S Wilom ju spája niečo veľmi silné, krásne a čisté, no či im je súdené byť v budúcnosti spolu, alebo si jeho srdce napokon predsa len získa živelná Eretria a s ňou má osud svoje vlastné plány, to je zatiaľ vo hviezdach.

Allanon (Manu Bennett)
Kronika rodu Shannara - Allanon
Foto: Sonar Entertainment
 
Posledný žijúci druid z Paranoru – magickej pevnosti ukrytej hlboko v horách. S Willovým nebohým otcom Sheaom a elfským kráľom Eventineom (John Rhys-Davies) ho kedysi spájalo hlboké priateľstvo, bojovali spolu bok po boku v krvavej Tretej vojne rás a priniesli Štvorzemiu vytúžený mier. No v rozhodujúcej bitke bol Allanon vážne zranený a keďže o ňom odvtedy nik nič nepočul, považovali ho za mŕtveho. V skutočnosti sa však temer tri desaťročia zotavoval z ničivých poranení v hlbokom druidskom spánku, pripomínajúcom smrť – netušiac nič o svete, v ktorom naňho v dobrovoľnom vyhnanstve ďaleko od elfského kráľovstva Arbolrlon po celý ten čas márne čakala jeho osudová láska - kráľova sestra Pyria (Sarah Peirse)... Do sveta živých sa opäť vrátil vďaka magickému stromu Ellcrys, ktorého volanie ho prebudilo doslova v hodine dvanástej – v nádeji, že rovnako ako už aj v minulosti pomôže zachrániť Štvorzemie.

Ander (Aaron Jakubenko)
Kronika rodu Shannara - Ander
Foto: Sonar Entertainment
 
Život najmladšieho syna elfského kráľa sa zmenil na peklo vo chvíle, keď vodca gnómskych rebelov Slanter (Jared Turner) priamo pred jeho očami zavraždil jeho milovaného najstaršieho brata Ainea, následníka trónu. Svoj žiaľ a zúfalstvo sa nie veľmi úspešne snažil utopiť v alkohole, vďaka čomu stroskotal jeho vzťah s krásnou Dianou Tiltonovou (Emelia Burns), kapitánkou Čiernej hliadky – elitnej jednotky elfskej armády, ktorej úlohou je chrániť Ellcrys. Ešte ťažšie než to, že ho jeho láska opustila, však niesol fakt, že sa krátko nato zamilovala do jeho druhého brata Ariona (Daniel MacPherson), budúceho kráľa... Hoci Ander nemá medzi elfmi práve najlepšiu povesť a mnohí ho pre jeho prehrešky považujú za zúfalo nezrelého a nezodpovedného, v skutočnosti v jeho hrudi bije odvážne a obetavé srdce pravého hrdinu, ktorý v rozhodujúcej chvíli dokáže prekročiť svoj tieň a urobiť všetko pre záchranu svojho národa!

Komentáre ( 0)