26. 12 2016 16:15 | trinity

Ľudia zajtrajška

Rozdielnosť je nebezpečná... Never všetkému, čo vidíš... Evolučná vojna sa práve začala!

Ľudia zajtrajška
Ľudia zajtrajška

(The Tomorrow People, USA, Seriál, 9. október 2013 – 5. máj 2014, Stereo, HD)
Hrajú: Robbie Amell, Peyton List, Luke Mitchell, Aaron Yoo, Madeleine Mantock, Mark Pellegrino


Sobota o cca 10.20 (od 7. januára.)
Navonok možno stredoškolák Stephen (Robbie Amell) vyzerá úplne obyčajne, no posledný rok v jeho živote by za obyčajný označil len úplný blázon! Je to totiž nefalšované peklo, pretože všetko nasvedčuje tomu, že u Stephena prepukla ťažká duševná porucha! Berie kvôli tomu kvantá ťažkých liekov, ktoré však vôbec nezaberajú. Nečudo, pretože to, čo ho na smrť desí a čo považuje za desivo sa demonštrujúce šialenstvo – počuje neznáme hlasy, ráno sa budí sa na absurdných miestach (napríklad v manželskej posteli u susedov) a nevie, ako sa tam dostal... Je v skutočnosti príznakom jeho výnimočnosti! Zatiaľ to nevie, no patrí k hŕstke mladých ľudí, ktorých genetický kód je takpovediac o jeden čo dva vývinové stupne nad „obyčajnými ľuďmi“!

Stephen totiž patrí k Ľuďom zajtrajška, alebo, ak to chcete radšej vedeckejšie, k homo superior – teda k novej, dokonalejšej verzii druhu známeho ako homo sapiens! V skratke to znamená asi toľko, že každý z príslušníkov nového druhu postupne získa tri mimoriadne dary, ktoré rozhodne nie sú na zahodenie – teleportáciu, telekinézu a telepatiu! Ťažko povedať, čo mu spôsobí väčší šok, či odhalenie jeho novej identity, pravdy o otcovi Jackovi (Jeffrey Pierce), ktorého roky považoval za najväčšie sklamanie svojho života a jeho domnelé šialenstvo za desivý prísľub vlastnej možnej budúcnosti, alebo fakt, že jeho nové superschopnosti... Sú zjavne neporovnateľne silnejšie, než tie, ktorými disponujú jeho noví priatelia! Vlastne sa ukáže, že je zrejme najmocnejším z Ľudí zajtrajška – presne tak, ako kedysi jeho otec, ktorý pred rokmi bez stopy zmizol, keď sa pre výnimočných pokúšal nájsť bezpečné miesto na život.

A bezpečné útočisko rozhodne potrebujú, pretože majú v pätách agentov z tajnej organizácie Ultra, ktorí ich nemilosrdne lovia a neutralizujú, teda zbavujú schopností, alebo... Likvidujú. Zatiaľ si však zrejme budú musieť vystačiť s Brlohom – tajnou podzemnou základňou hlboko pod ulicami Manhattanu...


Kto je kto
Stephen Jameson (Robbie Amell)

Ľudia zajtrajška - Stephen
 
Vždy vedel, že je iný ako ostatní, no myslel si, že je to preto, lebo sa po celý čas bál, že jedného dňa skončí ako totálna troska – ako jeho otec... A posledný rok ho v tejto obave len utvrdil, pretože sa uňho začali prejavovať príznaky toho, čo nápadne pripomína šialenstvo – začal počuť hlasy ľudí, ktorých nikdy nevidel, jeho telo sa často čudne chveje a keď večer zaspí... Ráno sa so železnou pravidelnosťou prebúdza niekde inde, a je pritom úplne jedno, či sa pripúta remeňmi, alebo na koľko západov zamkne izbu! Hoci je v porovnaní s ostatnými iba začiatočník, ktorý svoje schopnosti zatiaľ ešte len spoznáva, netrvá dlho a ukáže sa, že tie jeho... Sú ešte o poznanie výnimočnejšie a mocnejšie, než tie jeho nových priateľov!

Cara Coburnová (Peyton List)
Ľudia zajtrajška - Cara
 
Spočiatku ju Stephen poznal len ako hlas vo svojej hlave a považoval ju za halucináciu, za príznak šialenstva, za strelený sen... No potom ju spoznal v reálnom svete, ktorý je ešte šialenejší, než jeho najstrelenejšie predstavy v tých najvyšinutejších snoch! Od prvého momentu to medzi nimi neuveriteľne iskrí, no má to háčik, a nie práve malý, Cara totiž... Chodí s Johnom. A ešte je tu jedno veľmi temné tajomstvo, ktoré Cara pred svetom úzkostlivo skrýva. Jej sily v nej totiž pred piatimi rokmi prebudil mimoriadne traumatizujúci zážitok, keď sa ju pokúsil znásilniť spolužiak a ona ho v sebaobrane nechtiac zabila nadľudským výkrikom – čo bolo vzhľadom na fakt, že dovtedy bola hluchonemá, ešte o čosi iritujúcejšie a desivejšie! A jej srdce je minimálne rovnako zmätené aj v otázke, pre koho vlastne bije – či pre Johna, alebo pre Stephena!

John Young (Luke Mitchell)
Ľudia zajtrajška - John
 
Drsné hlášky, znudený výraz, srdce na dlani... Taký v skratke je fešný vodca Ľudí zajtrajška. V skutočnosti je však samozrejme oveľa komplikovanejší, ako sa na prvý pohľad zdá – čo do istej miery sedí aj na jeho vzťah s Carou... Nie je to tak dávno, čo bol sám agentom organizácie Ultra, a dokonca Jedikiahovým chránencom! Na rozdiel od Ľudí zajtrajška, ktorí zabíjajú len zriedka a väčšinou náhodou, agenti Ultra vždy zabíjali chladnokrvne a cielene, viac-menej na povel – a na Johnovi sa to obdobie u nich výrazne podpísalo. Spočiatku sa mu to darí vcelku úspešne pred všetkými skrývať, no postupne sú jeho problémy stále okatejšie a... Napokon kvôli nim, no nielen kvôli nim, príde nielen o vodcovstvo, ale i o Caru...

Russell Kwon (Aaron Yoo)
Ľudia zajtrajška - Russell
 
Už je to nejaký piatok, čo ušiel svojmu tvrdému a panovačnému kórejskému otcovi a slušne našliapnutej kariére geniálneho koncertného pianistu, aby sa mohol stať (ne)obyčajným malým zlodejom – alebo, ako sa sám rád tituluje, telekinetickým kleptomanom. Po tom, čo obral pár kasín, sa jeho parťáčkou stala Talia (Melissa Roxburgh), ktorú spoznal naozaj netradičným spôsobom – okradla ho, aby sa mohla stať superhrdinkou! Ťažko povedať, ako sa vlastne po prvý raz dostal do Brlohu, no jedno je isté... Je to Johnov najlepší priateľ.

Astrid Finchová (Madeleine Mantock)
Ľudia zajtrajška - Astrid
 
Stephenova najlepšia kamarátka, ktorá sa naňho ako jediná nevykašlala, keď uňho prepuklo to, čo lekári mylne diagnostikovali ako psychózu, je SAP-ka – čo je skratka pre druh homo sapiens. Chvíľu trvá, kým sa dozvie o Stephenových schopnostiach i Ľuďoch zajtrajška a uverí, čo ju, žiaľ, vystaví obrovskému nebezpečenstvu. So Stephenom má veľmi blízky vzťah, no keď sa dvakrát krátko po sebe ocitne na prahu smrti, ešte o čosi hlbšie puto ju spojí s Johnom, ktorý jej pomôže prekonať strach.

Dr. Jedikiah Price (Mark Pellegrino)
Ľudia zajtrajška - Jedikiah
 
Oficiálne, pre nezasvätenú verejnosť, je hlavou inštitúcie s patrične komplikovaným názvom Výskumný ústav genetiky a matematickej biológie, no v skutočnosti je šéfom supertajnej organizácie Ultra – špeciálneho programu, ktorý zneužíva pár výnimočných, aby lovili svoj vlastný druh, pretože ho považujú za extrémnu hrozbu pre ten svoj! Pretože sa skrátka obávajú, že jedného dňa títo noví ľudia nahradia tých súčasných, tak ako sme kedysi my vystriedali neandertálcov. Oh, a len tak medzi rečou, je to tiež... Stephenov strýko! Spočiatku sa zdá byť absolútne jasné, že tento výnimočne nadaný evolučný biológ a fanatický odporca telepatie, je najväčším nepriateľom ľudí zajtrajška. Lenže, ako to už v živote chodí, zdanie často klame...


Čo možno neviete
Seriál je remakom kultového rovnomenného britského fantasy seriálu z roku 1973 – prvým americkým, no v poradí už druhým. Tým prvým, s mierne pozmeneným dejom, bola britská verzia z roku 1992.


-1 komentárov
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.