Svetová zdravotnícka organizácia zaradila na zoznam hrozieb odporcov očkovania

18. 01 2019 17:04 | nt
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Najväčšou hrozbou pre ľudí sú ľudia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zverejnila zoznam faktorov, ktoré budú v roku 2019 ohrozovať ľudstvo najviac. Na zoznam, kde figuruje znečistenie ovzdušia, zmena klímy, HIV, celosvetová pandémia chrípky sa tak ocitli aj odporcovia očkovania.

"Práve kvôli odporcom očkovania hrozí zvrátenie dosiahnutého pokroku pri liečbe chorôb, na ktoré ešte neexistuje vakcína. Očkovanie je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa vyhnúť chorobe. V súčasnosti zabraňuje dvom až trom miliónom úmrtí ročne a vyhnúť by sme sa mohli ďalším 1,5 miliónu, keby sa zlepšilo globálne pokrytie očkovania," tvrdí v stanovisku WHO. Píše Daily Mail.

V správe Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) z minulého roka sa uvádza, že medzi rokmi 2001 a 2015 sa počet neočkovaných detí vo veku do 35 mesiacov zvýšil až štvornásobne.

Ľudia, ktorí váhajú alebo sa odmietajú nechať zaočkovať, tomu buď nedôverujú alebo majú k vakcíne sťažený prístup.

Až 18 štátov v USA majú povolené oslobodenie od vakcinácie z dôvodu svedomia alebo osobnej viery. Prieskum z mája 2018 zistil, že podpora očkovania medzi Američanmi za posledných 10 rokov klesla o desať percent.

Narastajúca nedôvera rodičov voči očkovaniu viedla k výskytu chorôb, s ktorými sme sa nestretli už roky - ako osýpky, čierny kašeľ a príušnica.

Niektorí odporcovia očkovania sa mu vyhýbajú z dôvodu protestu proti veľkým farmaceutickým firmám. Niektorí sú presvedčení, že vakcíny sú vyrobené z neprirodzených a nebezpečných chemikálií a radšej risknú, že ich dieťa ochorie a potom ho budú liečiť.

Iní zase tvrdia, že vakcíny preťažujú imunitný systém dieťaťa. Očkovanie tiež spájajú s autizmom.

Odborníci hovoria, že ľudia už zabudli na časy, kedy neboli vakcíny bežné. "Existujú infekcie, ktoré sme nevideli už roky, alebo si ani nespomenieme, kedy sme sa s nimi naposledy stretli," povedal Michael Angarone z lekárskej fakulty Northwestern University Feinberg v Chicagu.

"Tak sa pýtajú: "Prečo by som sa mal očkovať alebo nechať zaočkovať svoje dieťa, keď tu tá choroba nie je?" No potom začneme vnímať viac prípadov osýpok, mumpsu a detskej obrny," dodal lekár.

Podľa WHO sú osýpky vysoko nákazlivá choroba, ktorej sa môžeme ľahko vyhnúť. Ale v poslednom období zaznamenali 30 percentný nárast výskytu ochorenia na celom svete.  Medzi septembrom 2017 a augustom 2018 ochorelo na osýpky 41-tisíc osôb. V členských štátoch EÚ podľahlo osýpkam 40 ľudí.

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že v tomto roku plánuje zvýšiť úsilie o odstránenie rakoviny krčka maternice tým, že HPV vakcína bude dostupnejšia a poskytne viac vakcín v Afganistane a Pakistane. Tieto dve stredoázijské krajiny boli v roku 2018 jediné, kde sa potvrdili prípady divokého poliovírusu prevažne kvôli nedostatočnému množstvu vakcín.Komentáre ( 0)