Štúdia dokázala, že jedno fajčenie shishy je horšie ako vyfajčenie škatuľky cigariet

03. 01 2019 12:02 | nt
Štúdia dokázala, že jedno fajčenie shishy je horšie ako vyfajčenie škatuľky cigariet
Štúdia dokázala, že jedno fajčenie shishy je horšie ako vyfajčenie škatuľky cigariet Foto: Shutterstock.com

Fajčenie shishy výrazne zvyšuje riziko cukrovky a obezity.

Fajčenie shishy je v poslednom období mimoriadne populárne. Nielen v zahraničí, ale aj u nás. Najmä v hlavnom meste rastú podniky, ktoré ponúkajú shishu, ako huby po daždi. Kým v niektorých si osoba pod 18 rokov shishu nevychutná, inde by ste našli lebediť v kresle s fajkou aj neplnoleté osoby.

V tomto období prichádza štúdia s jasnými výsledkami. Fajčenie shishy výrazne zvyšuje riziko cukrovky a obezity. Ľudia, ktorí inhalovali sladko voňajúci vodný dym, mali vyššiu tendenciu na priberanie a rozvoj druhého typu cukrovky. Píše Daily Mail.

Tieto negatívne účinky považujú odborníci za ekvivalentné až horšie aké spôsobuje fajčenie cigariet, varujú odborníci z Brighton and Sussex Medical School.

Výsledky štúdie, na ktorej sa podieľali aj akademici z univerzity v Iráne, publikovali v odbornom periodiku Diabetology and Metabolic Syndrome.

Shisha je voľnočasová aktivita pochádzajúca z Blízkeho východu. Často sa považuje za zdravšiu alternatívu k fajčeniu. Shisha síce nemusí obsahovať karcinogénne prísady ako cigarety, ale dôkazy naznačujú, že ani takýto tabak nie je bezpečný.

Do štúdie sa zapojilo 9840 účastníkov - fajčiarov, nefajčiarov, bývalých fajčiarov a fajčiarov vodných fajok. Vyplnili dotazník, v ktorom zodpovedali otázky o ich fajčiarskej histórii, kardiovaskulárnych rizikových faktoroch, úzkosti a depresii. Podstúpili tiež krvné testy a výsledky dotazníkov spojili s biochemickými výsledkami.

Ako sme už vyššie spomínali, výsledky boli veru viac ako nemilé. "Jediné posedenie na shishy je nebezpečnejšie ako vyfajčenie celej škatuľky cigariet," povedal profesor Gordon Ferns z Brighton and Sussex Medical School.

Nie je ale jasné, prečo je fajčenie vodnej fajky spojené s obezitou a cukrovkou. "Je možné, že toxíny v dyme stimulujú zápalovú reakciu, ktorá spôsobuje, že sa tkanivá stanú odolné voči inzulínu, ktorý reguluje glukózu v krvi," dodal Ferns.

Či už shisha alebo cigareta, mnohí sa určite zhodneme, že najlepšie je nefajčiť vôbec.Komentáre ( 0)