Google plánuje mesto budúcnosti: Bude krotiť počasie, ľudia zabudnú na zápchy

11. 07 2018 11:00 | TVnoviny.sk
Mesto budúcnosti
Mesto budúcnosti Foto: Sidewalk Labs

Celý projekt by sa mal uskutočniť na východnom pobreží Toronta.

Mesto budúcnosti. Google, resp. jeho sesterská firma Sidewalk Labs, sa chystá na veľkolepý projekt. Pobrežnú časť Toronta - Port Land, ktorá patrí medzi najmenej rozvinuté priemyselné oblasti v Severnej Amerike, chce premeniť na hypermoderný priestor.

Firma už verejne predstavila aj svoj zámer. Podľa nákresov sa bude snažiť vytvoriť ideálnu komunitu moderných ľudí, ktorá žije v harmónii s prírodou. Zóna pre verejnosť by mala byť striktne oddelená od siete podzemných tunelov, cez ktoré bude prebiehať zásobovanie mesta a odvoz odpadu. Píše portál idnes.cz.

Pobrežnú časť Toronta - Port Land
Foto: Sidewalk Labs
 

Mesto bude „krotiť“ počasie

V doprave by mali prednosť cyklisti pred autami, ktoré by navyše vo veľkom nahradila samoriaditeľná kyvadlová doprava. Cenu nehnuteľností by mali znižovať nové konštrukčné postupy pri stavbe budov.

Ambiciózny projekt sa bude snažiť „krotiť“ aj počasie. Chodci by totiž nemali nikdy zmoknúť. Ak by sa blížila búrka, tak senzory nad chodníkmi automaticky vysunú markízy. Okrem toho bude celá komunikácia vyhrievaná, preto nebude v zime potrebné odhŕňať sneh. Navyše okolo mesta budú aj veľké vetrolamy, ktoré zabránia vpádu silného vetra.

Zaujímavo znie aj starostlivosť o verejný priestor. Odpadkové koše budú totiž sami triediť odpad. Ak budú plné, tak si sami privolajú smetiarov.

Vizualizácia nového mesta
Foto: Sidewalk Labs
 

Kritici spomínajú Orwella

Kritici však hovoria aj o odvrátenej stránke. Keďže všetko bude prešpikované kamerami, senzormi a inými snímacími zariadenia, tak obyvatelia môžu stratiť akékoľvek súkromie. Otázkou preto ostáva, kto bude stáť nad všetkými získanými informáciami a či nikam neuniknú.

Niektorí skeptici dokonca tento projekt prirovnávajú k Orwellovi a jeho antiutopickému románu 1984, podľa ktorého jedinec stratí akúkoľvek kontrolu nad svojím životom.

Vizualizácia nového mesta
Foto: Sidewalk Labs
 

Spoločnosť Sidewalk Labs sa momentálne snaží verejne diskutovať s rôznymi odborníkmi na viaceré oblasti, ale aj obyvateľmi Toronta, aby sa s projektom čo najviac stotožnila odborná a laická verejnosť.

Komentáre ( 0)