Do predaja sa dostane ďalšia nulová eurobankovka. Na tú poslednú ľudia stáli hodiny v rade

15. 05 2018 12:50 | TVnoviny.sk
Hrad červený kameň má svoju 0 euro souvenir bankovku.
Hrad červený kameň má svoju 0 euro souvenir bankovku. Foto: TVNOVINY.sk

Vzhľadom na veľký záujem o 0 euro souvenir bankovku s Pamätníkom SNP bude jej predaj opäť limitovaný.

Hrad Červený Kameň,  ktorý patrí medzi najnavštevovanejšie hrady Slovenska, si pripravil pre svojich návštevníkov lákavú a unikátnu novinku. Okrem množstva zaujímavých podujatí, ktoré v priebehu roka vo svojich priestoroch pre návštevníkov organizuje, bude mať ako prvý spomedzi slovenských hradov vlastnú suvenírovú bankovku.

Dostala sa mu tak česť byť na nej zvečnený popri ďalších významných hradoch a zámkoch Európy, ktoré už svoju bankovku majú. Hrad sa na euro souvenir bankovke krásne vyníma a mnohí sa už začiatku jej predaja nevedia dočkať. V Banskej Bystrici stáli návštevníci už od štvrtej hodiny ráno, aby sa k prvej 0 euro souvenir bankovke Slovenska s Pamätníkom SNP dostali. Tí, ktorým sa prvá neušla, sa nechali počuť, že na Hrad Červený Kameň pôjdu radšej ešte o niekoľko hodín skôr.

Tak ako suvenírová bankovka s Pamätníkom SNP aj tá s Hradom Červený kameň je vyrobená na 100% bavlnenom papieri, ktorý sa používa pri výrobe pravých bankoviek. Obsahuje množstvo ochranných prvkov používaných pri pravých bankovkách ako je mikrotlač, ochranný pásik, sútlačová značka, vodotlač, UV ochranné prvky a mnohé ďalšie. Je veľká ako 20-eurová bankovka a farebne je ladená ako 500-eurová bankovka. Nie je určená do peňažného obehu, a preto obsahuje prvky, kvôli ktorým ju neprijme žiadny automat ani počítačka bankoviek.

Koncept vydávania 0 euro souvenir bankoviek pochádza z Francúzska, kde ho v roku 2015 vytvoril Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska. Hlavnou filozofiou je podpora turizmu a propagácia významných kultúrnych a historických pamiatok v rámci Európy, ktoré predajom tohto suveníru môžu získať dodatočné prostriedky na svoju prevádzku, údržbu a renováciu. Priamo sa tak koncept podieľa na zachovaní kultúrneho dedičstva Európy.

Predaj bankovky s Hradom Červený Kameň sa začne 19. 5. 2018 o 18.00 h, kedy bude na hrade prebiehať podujatie Noc múzeí a galérií. Do predaja pôjde 4 000 ks z celkového počtu 5 000 ks. Kvôli propagácii hradu aj za hranicami Slovenska, smeruje 1 000 ks bankoviek do zahraničia, kde budú predávané prostredníctvom vybraných partnerov. Návštevníci si budú môcť bankovku zakúpiť v pokladni hradu za 2,- €. Predaj bude vzhľadom na veľký záujem, tak ako pri 0 euro souvenir bankovke s Pamätníkom SNP, opäť limitovaný.

 

Komentáre ( 0)