Nová dopravná značka pre chodcov so smartfónmi: Niekde zaviedli aj pokuty

09. 05 2018 07:00 | TVnoviny.sk/TV Markíza
Značka pre ľudí s mobilmi.
Značka pre ľudí s mobilmi. Foto: TVNOVINY.sk

Pre ľudí, ktorí nedokážu odtrhnúť zrak od svojich telefónov, už dokonca vymysleli vlastný názov.

Na nebezpečný fenomén našli vhodnú výstrahu. Ľudí v Nemecku zaujala nová dopravná značka, ktorá upozorňuje na chodcov zahľadených do svojich smartfónov. Stali sa totiž jedným z rizík, ktoré ohrozujú premávku v mestách.

Aj tragicky sa to môže skončiť, ak venujeme viac pozornosti našim múdrym technológiám než vlastnej bezpečnosti. Pre ľudí, ktorí nedokážu odtrhnúť zrak od svojich telefónov už dokonca vymysleli vlastný názov SMOMBIE. Smombieovia sú v podstate všetci chodci v premávke, ktorí sú sústavne zahľadení do svojich telefónov a absolútne netušia, čo sa okolo nich deje.

V nemeckom Reutlingene dokonca pred školou pribudla takáto nová dopravná značka. Varovať má vodičov pred nesústredenými ľuďmi ale aj samotných smombiekov.

V nemeckom Augsburgu už s nebezpečným fenoménom bojujú dlhšie. Na priechode pre chodcov s mobilom v ruke nainštalovali špeciálne semafory na ceste. Aby si v prípade, že nestihnú zdvihnúť zrak, všimli, že sa k nim blíži električka.

Na Havaji na to išli prísnejšie. Vlani v októbri začal platiť pre chodcov zákaz prechádzať cez cestu s mobilom v ruke, inak im hrozí pokuta do 100 dolárov. Len v Spojených štátoch totiž nepozorní chodci spôsobili za 11 rokov vyše 11-tisíc nehôd.

 

Komentáre ( 0)