30. 11 2017 07:10 | TVnoviny.sk

Zem pred Vianocami tesne minie nebezpečný asteroid

Planétka by mala byť najbližšie Zemi 17. decembra.

asteorid_tvnoviny.mp4
asteorid_tvnoviny.mp4

Zem čaká pred Vianocami blízke stretnutie s asteroidom s veľkosťou približne polovice planétky, ktorá po dopade na našu planétu zrejme vyhubila dinosaurov. Asi päťkilometrový asteroid by mal Zem minúť vo vzdialenosti okolo 10 miliónov kilometrov. To je vo vesmírnom meradle tesný prelet. NASA planétku 3200 Faethón charakterizovala ako potenciálne nebezpečný objekt, informujú novinky.cz.

„Mimoriadne predĺžená dráha asteroidu vedie k tomu, že je niekedy bližšie k Slnku než Merkúr a inokedy je naopak ďalej ako Mars,“ cituje The Daily Mail z vyjadrenia Observatória Immanuela Kanta Baltickej federálnej univerzity v ruskom Kaliningrade.

Meteorický roj Geminidy, ktorý asteroid 3200 Faethón sprevádza, by sa mal k Zemi priblížiť dokonca na vzdialenosť 3,2 milióna kilometrov.

Podľa matematických modelov by mala byť planétka najbližšie Zemi 17. decembra.

ZDROJ: Twitter/Asteroid Day

Server Newsweek v súvislosti s očakávanou vianočnou kozmickou návštevou poznamenal, že ide o anomáliu a NASA stále nemá jasno v tom, do akej kategórie úkaz zaradiť. Ide totiž o jediný známy asteroid, ktorý sprevádza meteorický roj. Roje sú zvyčajne dôsledkom odlamovania zmrznutých častí kométy. Faethón však kométou nie je.

Vzhľadom na to, ako blízko sa asteroid pravidelne približuje k Slnku, bol pomenovaný Faethón, čo bol podľa gréckej mytológie syn boha Slnka Hélia.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.