Robotke Sophii udelili občianske práva. Humanoidi sa pomaly stávajú súčasťou spoločnosti

09. 11 2017 07:00 | TVnoviny.sk/ENEX
Robotka Sophia počas prejavu.
Robotka Sophia počas prejavu. Foto: Profimedia

Sophia, takzvaný sociálny robot, je inšpirovaný krásnou britskou herečkou Audrey Hepburn.

Firma Hanson Robotics vyrába robotov, ktorí vyzerajú ako ľudia. Firma kladie veľký dôraz na to, aby stroje dokázali napodobniť ľudskú mimiku a komunikovať zdanlivo spontánne a bezprostredne.

Ich najznámejším výtvorom je Sophia, takzvaný sociálny robot, ktorý je inšpirovaný krásnou britskou herečkou Audrey Hepburn. Saudská Arábia jej dokonca ako prvému robotovi v histórii pridelila občianske práva, čo vyvolalo veľké pobúrenie - najmä u miestnych žien, ktoré tvrdia, že robotka ma viac práv ako ony!

Sophia už navštívila mnoho televíznych relácií, bežne komunikuje s médiami a dokazuje, že budúcnosť, keď roboty budú súčasťou nášho každodenného života je bližšie, ako si myslíme. Mnoho ľudí ale upozorňuje na to, že nie je vôbec isté, že dokážeme umelú inteligenciu z dlhodobého hľadiska ovládať. Jednoducho bude múdrejšia a efektívnejšia ako tá ľudská.

Na videu, ktoré pochádza z vedeckej konferencie v Lisabone jej pomáha aj ďalší produkt spoločnosti Hanson. Nie je nim nikto iný, ako robotické alter ego Alberta Einsteina.

 

Komentáre ( 0)