Podľa najnovšej štúdie sme k psom súcitnejší a lepší ako k ľuďom

07. 11 2017 09:40 | TV Dajto
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Anna Hoychuk/shutterstock.com

Túto teóriu podporil už druhý výskum za tri roky.

Psíčkari to pravdepodobne poznajú. Mnohých asi viac dojme zlomená noha štvornohého miláčika ako ich partnera alebo iného člena rodiny. Za tri roky túto teóriu potvrdil už druhý výskum. Zvieratá často berieme ako také chlpaté bábätká. Pred dvomi rokmi robil štúdiu Harrisonov fond, čo je organizácia založená na podporu výskumu liečby Duchennovej muskulárnej dystrofie.

Fond založili manželia Alex a Dinna Smithovci, ktorých starší syn Harrison touto chorobou trpí. Uverejnili dva inzeráty v rovnakom znení: Dali by ste päť libier, aby ste zachránili Harrisona pred pomalou a bolestivou smrťou? Líšili sa len vo fotke Harrisona. Na jednej bol chlapec a na druhej pes. Viac peňazí dorazilo na psí účet.

Ako píše Thetimes.co.uk, tentoraz sa do výskumu pustili profesori Jack Levin a Arnold Arluke z bostonskej univerzity. Vzali 240 dobrovoľníkov a dali im prečítať štyri vymyslené správy v novinách. Bola to správa o útočníkovi, ktorý brutálne napadol obeť. Tá bola stále iná. Batoľa, tridsaťročný človek, šteňa a šesťročný pes.

U dobrovoľníkov potom zisťovali mieru emócií, ktoré v nich správy vyvolali. „Boli podstatne menej rozrušení, keď bol obeťou dospelý človek, než keď sa to stalo batoľaťu, šteňaťu alebo psovi,“ povedali vedci pre Thetimes.co.uk. „Ľudia nevidia psy ako zvieratá, ale ako chlpaté bábätká alebo rovnoprávnych členov rodiny,“ dodali.

Zároveň treba podľa profesorov dodať, že ľudia súcitia omnoho viac s bezbrannými a neschopnými sa o seba postarať, ako s bežnými aktívnymi dospelými ľuďmi.

Komentáre ( 0)