17. 09 2017 10:05 | TV Markíza

Auto rozhodne, koho má zabiť. Vedci chcú autonómnym vozidlám vštepiť etické pravidlá

Na ceste môžu totiž nastať dve rovnocenné situácie a každá z nich bude viesť k usmrteniu človeka...

Autonómne vozidlo
Autonómne vozidlo Foto: TV Markíza

Auto rozhodne, koho má zabiť. Aj takúto dilemu riešia pravidlá pre autonómne autá. Ako prví sa ich pokúsili definovať nemeckí odborníci. Legislatíva a zodpovednosť za prípadné nehody sú totiž najväčšou prekážkou, prečo takéto autá ešte stále nemôžu jazdiť po našich cestách.

Ľudský život má vždy prednosť pred životom zvierat aj majetkom a vozidlo musí pri kolíziách chrániť hlavne ľudí. Toto sú asi najhlavnejšie pravidlá z dvadsiatky, ktorými by sa mali v budúcnosti riadiť autonómne autá. Ako prvé ich oficiálne definovali nemecké úrady.

Technológia, vďaka ktorej samo auto zaparkuje, sa pomaly stáva bežnou výbavou. Najnovšie autá ale dokážu podstatne viac, šoférujú aj samé. Podstatné však je, čo by robili, ak by sa ocitli v kritickej situácii. Tieto autá sa totiž riadia len značkami a nepoznajú žiadne etické pravidlá. Tie ich teraz chcú naučiť ľudia.

Na ceste môžu totiž nastať dve rovnocenné situácie a každá z nich bude viesť k usmrteniu človeka. Napríklad na jednom konci priechodu bude babka a na druhom malé dieťa a auto sa už nedokáže zrážke vyhnúť. Otázkou je koho zrazí, ak má ešte na zreteľ brať bezpečnosť vodiča? Tak túto dilemu sa vedcom nedarí vyriešiť a odďaľuje tak plné používanie autonómnych vozidiel.

Odborníci ale odhadujú, že takéto autá sa budú najskôr naplno využívať v USA a až potom v Európe. U nás tomu vraj zabraňuje skostnatenosť legislatívy.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.