05. 09 2017 06:45 | Denník N, HNauto

Zakážu dieselové motory aj na Slovensku? Tieto mestá sú v hre

O zákaze vjazdu naftových vozidiel do centra sa hovorilo už pred rokom, no následne dopravný podnik kúpil 90 dieselových autobusov...

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK/LanaElcova

Naše úrady po vzore európskych miest uvažujú o zákaze vjazdu dieselových áut do centier vybraných miest. V Európe sa už stáva štandardom, že automobily, ktoré nespĺňajú emisnú normu Euro 4, do centra jednoducho nevpustia. Dôvodom je znečisťovanie ovzdušia.

Mnohé krajiny dokonca naliehajú, aby sa norma sprísnila a vjazd bol zakázaný autám po normu Euro 6. Zákaz vjazdu do niektorých častí už chce zaviesť Praha.

Na Slovensku je táto téma iba v plienkach a neexistuje žiaden plán ani koncepcia, ktorá by reguláciu vjazdu áut podrobne rozoberala. Ministerstvo životného prostredia ale tvrdí, že by prípadnú reguláciu nechala na rozhodnutí konkrétnych miest a nevytváralo by celorepublikové obmedzenie. Situácia v mestách by sa tak riešila individuálne.

Denník N tvrdí, že o reguláciu dopravy na základe typu motora už prejavilo záujem viacero slovenských miest. Zatiaľ sa hovorí o Bratislave, Prešove, Trenčíne a Žiline, ktoré by chceli zlepšiť kvalitu ovzdušia v centre a vjazd starším dieselovým autám zakázať.

„Bratislava má ambíciu stať sa takzvaným smart city, to znamená inteligentným či rozumným mestom a práve takéto inteligentné mestá využívajú rôzne spôsoby na to, ako zabezpečiť priaznivé životné prostredie pre svojich obyvateľov, pričom jedným takýmto riešením je napríklad obmedzenie vjazdu naftových áut do centra mesta," povedala pre HNauto Veronika Šafáriková z oddelenia komunikácie mesta Bratislava.

Bratislavský primátor o zákaze vjazdu naftových vozidiel do centra hovoril pred rokom, no následne dopravný podnik kúpil 90 dieselových autobusov. Preto je priskoro hovoriť o pláne či prípadnej koncepcie, zatiaľ sa nachádzame skôr v rovine úvah.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.