21. 08 2017 00:00 | TVnoviny.sk/TV Markíza

Futuristické parkovisko na bicykle v Japonsku vás dostane: Chráni pred zlodejmi i počasím!

Výstavba jedného stojí síce niečo vyše milióna eur, no rozhodne je hodno každučký cent!

Parkovisko na bicykle v Japonsku
Parkovisko na bicykle v Japonsku Foto: TV Markíza

Nápad, ktorým by sme sa v budúcnosti mohli inšpirovať aj my. Japonci vymysleli úchvatné parkovisko na bicykle. Výrazne šetrí priestor a navyše sa nemusíte báť zlodejov.

Podzemné parkovisko, ktoré efektívne využíva priestor, pomáha majiteľom predchádzať krádeži a v neposlednom rade chráni bicykel pred vplyvmi počasia.

„Nepotrebujete ho zamykať, je to nesmierne pohodlné. Hlavne počas ranného zhonu. Iba ho takto necháte neodomknutý a ďalej sa nestaráte," hovorí obyvateľ Tokia.

Obyvatelia mesta na uskladnenie používajú čipové karty. Tie priložia k senzoru a ďalej všetko riešia počítačmi riadené mechanické ramená. Garáž siaha až do hĺbky 11 metrov. Zaparkovanie či odparkovanie človeku zaberie v priemere 13 sekúnd.

„Vertikálne parkovisko má priemer osem metrov. Zmestí sa doň 204 bicyklov. Ak by ste takýto počet chceli umiestniť nad zemou, potrebovali by ste minimálne 15 až 25 metrov," tvrdí Takamasa Takeuchi, manažér podzemného parkoviska.

V Japonsku sa aktuálne nachádza 47 takýchto cyklistických garáží. Výstavba jedného trvá približne dva mesiace, cena je niečo vyše milióna eur.

 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.