08. 07 2017 01:25 | TVnoviny.sk/TV Markíza

Ak cvičíte, mali by ste jesť bielkoviny

Garant projektu HÝBSA Slovensko Viktor Bielik prezradil kedy mäso a kedy tvaroh.

HÝBSA Slovensko!
HÝBSA Slovensko!

Sťažujú sa na bolesť chrbta aj hlavy. To sú problémy dnešných tínedžerov. Môže za to nedostatok pohybu a vysedávanie za počítačom. Aj preto sa projekt Televízie Markíza - HÝBSA Slovensko snaží priviesť deti a ich rodičov k športu a aktívnemu pohybu. A nie len to. K zdravému životnému štýlu patrí aj pestrá a zdravá strava. Deti, ktoré cvičia, by mali mať v jedálničku dostatok bielkovín.

„Živočíšne proteíny sú napríklad vajcia mlieko mäso ryby, mliečne výrobky. A potom sú rastlinné, ako strukoviny, orechy, ktoré sú významný zdroj proteínov, čiže toto všetko keď mi komplexne budeme jesť, tak zabezpečíme, že v organizme naozaj proteíny chýbať nebudú," vysvetlil odborný garant projektu HÝBSA Slovensko Viktor Bielik.

Cez deň by sme mali jesť skôr rastlinné bielkoviny, ktoré sú ľahšie stráviteľné. A naopak večer, keď už neplánujeme športovať tie, ktoré strávime ťažšie ako mäso či tvaroh. Príjem bielkovín by si mali strážiť najmä teenageri, ktorí cvičia preto, aby im narástli svaly.

Dôležité je, aby mal tínedžer pravidelnú dávku čo je 4-5 krát za deň ale zase musíme si uvedomiť, že tam už stačí 25gramov jedno rázovej dávke bohaté.

Svaly však nerastú iba z potravín. Treba pre to urobiť aj niečo navyše. Mýtus, že deti nemajú chodiť do posilňovne už dávno neplatí. Všeobecné názory o tom, ako silový tréning zvyšuje riziko zranenia alebo zastavuje dokonca rast detí a mládeže sú dnes už vyvrátené.

Stačí len vedieť, ako na to. Prvý rozdiel je vo veku. Inak cvičí 13-ročný ako 18-ročný. Do toho veku 13 -14 rokov by mala prevládať všeobecná príprava - pohyb by mal byť čo najvšestrannejší. Od behu plávania cez silový tréning.

Podľa fitnestrénera Patrika Hubeka v mladom veku by mali zaraďovať také cviky, kde komplexne rozvíjajú celé telo od kľukov drepov, cez plank - to sú cviky, ktoré sú efektívne a správne pre takýchto mladých klientov.

U starších je to už iné. „V tom veku zhruba od tých 16 do 19 rokov už môže začať špecializácia iba na silový tréning a tí mladí ľudia môžu začať vykonávať všetky cvičenia tak ako dospelí s postupne zvyšujúcou sa záťažou," vysvetlil tréner. Podľa jeho slov by mali zvládnuť tínedžeri urobiť 10 opakovaní.

 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.