06. 07 2017 07:45 | TVnoviny.sk

Potvrdené: Aj mužom tikajú biologické hodiny!

Vedci dlho vedia, že u žien po 35-ke prudko klesá šanca na počatie. Tentoraz sa však zamerali na mužov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: Shutterstock.com

Mnohí muži, ktorí sa ešte zdráhajú založiť si rodinu, sa často bránia tým, že aj taký Luciano Pavarotti či mnohé rockové hviezdy dokázali splodiť potomka v dôchodkovom veku. Ale to, čo platí u žien, ktoré odkladajú tehotenstvo príliš dlho, platí aj u mužov. Nová štúdia poukazuje na to, že aj vek muža má veľký význam pri plodení dieťaťa. Píše The Guardian.

Laura Dodge, ktorá viedla výskum v Beth Israel Deaconess Medical Center a na Harvard Medical School v Bostone, uviedla, že pri plánovaní rodiny by páry mali brať do úvahy nasledovné zistenia.

Vedci už dlho vedia, že u žien po 35. roku života prudko klesá šanca na splodenie potomka. Tentoraz sa však zamerali na mužov. "Aj vek muža má vplyv na biologické hodiny ženskej partnerky," povedala Dodge.

Výskumníčka a jej kolegovia skúmali takmer 19-tisíc liečebných cyklov umelého oplodnenia v oblasti Bostonu v rokoch 2000 až 2014. Ženy rozdelili do štyroch vekových skupín: ženy pod 30 rokov, 30-35 ročné, 35-40 ročné, 40-42-ročné. Mužov rozdelili do rovnakých vekových skupín a pridali aj ďalšiu nad 42 rokov. Niektoré z párov absolvovali až šesť cyklov umelého oplodnenia.

Výsledky štúdie, ktoré odprezentovali na stretnutí Európskej spoločnosti pre ľudskú reprodukciu a embryológiu v Ženeve, tvrdia, že vek muža nemal vplyv na pôrodnosť, keď bola jeho partnerka v rovnakom veku. Niektoré ženy zase profitovali z toho, že mali mladšieho partnera.

Ženy vo veku 35 až 40 rokov mali s partnermi vo veku 30 až 35 rokov 54-percentnú mieru pôrodnosti. Ale tá sa zvýšila na 70 percent, ak mali partnera mladšieho ako 30 rokov. Ženy rovnako staré ako ich partner, teda od 30 do 35 rokov mali 64-percentnú mieru pôrodnosti.

"Môže to pomôcť ženám, aby povzbudili svojich partnerov v otázke založenia rodiny. Z mnohých štúdií vieme, že jeden z dôvodov, prečo majú ženy dieťa neskôr, je to, že ich partner nebol ešte rozhodnutý mať rodinu," povedal Nick Macklon, profesor pôrodníctva a gynekológie na University of Southampton.

Výskum prichádza rok potom, ako vedci z Kodaňskej univerzity zistili, že deti narodené starším mužom majú väčšie riziko vzniku autizmu.

Odborníci si nie sú úplne istí, prečo s pribúdajúcim vekom klesá mužská plodnosť. Ženy sa narodia s istou zásobou vajíčok, ktoré ubúdajú tým, ako starnú. V dôsledku toho je prevažnou príčinou neplodnosti starších žien nárast abnormálnych chromozómov vo vajíčkach. U mužov proces starnutia ovplyvňuje kvalitu spermií, čo sťažuje žene šancu otehotnieť a zvyšuje riziko potratu.

"Pokles kvality spermií určite zohráva určitú úlohu, ale naša práca ukazuje, že to nie je jediný problém," povedala výskumníčka Dodge. Aj keď muži produkujú každý deň čerstvé spermie, bunky, z ktorých pochádzajú, získavajú vlastné mutácie a staršie spermie nesú viac poškodení DNA.

"Preto si myslíme, že vek muža má pravdepodobne vplyv na mieru úspešnosti liečby plodnosti," povedal Raj Mathur, klinický vedúci pre reprodukčnú medicínu v Manchester Fertility. "Je dôležité, a mali by s tým začať lekári, aby upozornili páry na problematiku veku," dodal.


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.