18. 03 2017 11:00 | Natália Bačíková, Metro

Smrtonosná zbraň: Tu sú fakty, o ktorých ste nevedeli!

Ako sa mohol skončiť legendárny film?

Smrtonosná zbraň
Smrtonosná zbraň Foto: Warner Bros.

Prvý príbeh o neohrozenej dvojici policajtov - Riggsovi a Murtaughovi - bol celosvetovo odpremiérovaný 6. marca 1987 a odvtedy snáď niet človeka, ktorý by film nepoznal. Celé to ale mohlo byť úplne inak!

Prvá Smrtonosná zbraň mala spropagovať vtedajšiu novinku - mobilný telefón z roku 1986. Na ten sa medzičasom zabudlo, ale z filmu sa stala kultová záležitosť. Pôvodný scenár bol oveľa temnejší, film mala ukončiť naháňačka a výbuch kamiónu plného drog. Nakoniec namiesto toho vznikol záver, ktorý poznáme - Mel Gibson ako Riggs prehovoril staršieho kolegu, aby odložil odchod do dôchodku.

Nielen záver filmu, ale aj meno jeho režiséra boli do poslednej chvíle neisté. Prvý bol na post režiséra oslovený Leonard Nimoy, ktorý si zahral Kapitána Spocka v Star Treku. Ten ponuku neprijal, lebo sa upísal inému projektu, tak na režisérsku stoličku zasadol Richard Donner. Smrtonosná zbraň bola v roku 1988 nominovaná na Oscara v kategórii hudba.

Danny Glover a Mel Gibson v roku 1987
Foto: Warner Bros.
 

Na kastingu na rolu Riggsa sa stretli veľké mená šoubiznisu - Harrison Ford, Patrick Swayze, Kurt Russel aj Bruce Willis, nakoniec sa hlavná úloha ušla Melovi Gibsonovi.  No ani Willis nemusí ľutovať, rok na to zahviezdil v rovnako úspešnej Smrtonosnej pasci.

Nielen akčnosť, ale i herecké výkony v tomto filme stoja za povšimnutie. Väčšinu akčných scén herci nakrúcali sami, čomu predchádzal ich náročný výcvik. Na najnáročnejšie scény mali kaskadéra, Dara Robinsona, ktorý krátko po dokončení filmu nešťastne zahynul.  Rozmýšľanie nad samovraždou zahral Mel tak presvedčivo, že vďaka tomu získal neskôr rolu vo filme Hamlet.

Po úspechu štyroch filmov sa spoločnosť FOX rozhodla vyrobiť akčný seriál s novým obsadením. Aj keď sa mu darí, zrejme neprekoná celosvetový úspech klasiky v podobe filmu. Predsa len, za tri dekády sa divákom títo dvaja parťáci vryli hlboko pod kožu...

Ak ste fanúšikmi legendárneho filmu, nezmeškajte jeho prvý diel už v pondelok, 20. marca, o 20.15 na Dajto!

 


Komentáre ( 0)

 
Už ste čítali?
Máte otázku súvisiacu s vysielaním televízie Dajto? Napíšte nám ju.

Ďakujeme za Vašu reakciu.